Aktuality -> Komunikace a sítě - 21. 10. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

T-Mobile spustí 1. listopadu v Praze a Brně komerční provoz 5G sítě

T-MobileT-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. Vysílat začne 180 základnových stanic, do konce roku T-Mobile počet 5G vysílačů zdvojnásobí. Provoz 5G sítě zahájí operátor současně také v části trasy C pražského metra a do konce roku jej postupně rozšíří do celkem 35 stanic.



Už od 1. listopadu budou moci 5G připojení využívat zákazníci T-Mobile v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání. Počátkem prosince již bude pokryto třicet stanic na všech trasách a do konce roku pak přibude dalších pět.

Aktuální pokrytí
Pokrytí v Praze a Brně signálem 5G k datu 1. listopadu a ke konci roku.

Výhody připojení prostřednictvím mobilní sítě páté generace budou moci vyzkoušet zákazníci T-Mobile, kteří se nacházejí v širších centrech dvou největších metropolí, a disponují zařízením s podporou 5G a SIM kartou podporující LTE.

Zařízení s podporou 5G V nabídce T-Mobile
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Již v nabídce
Huawei P40 Pro Již v nabídce
Samsung Galaxy Note20 5G
Samsung Galaxy Note20 Ultra 5
Již v nabídce, 5G podpora v polovině listopadu
Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 Pro
Od 23. října 2020
Xiaomi MI 10T
Xiaomi MI 10T Pro
Od 1.listopadu.2020
Apple iPhone 12 mini
Apple iPhone 12 Pro Max
Od 13. listopadu 2020
Samsung Galaxy A42 5G Do konce roku 2020

Hlavním přínosem 5G není jen samotná přenosová rychlost, ale především ohromná kapacita a stabilita sítě. Pátá generace sítí přináší ještě vyšší rychlosti, kratší odezvu, umožní větší kapacitu mobilní sítě a obslouží také více zařízení. Technologie 5G se vyznačují nízkou latencí, tedy malým zpožděním v rychlosti přenosu dat. Tato vlastnost, kterou sice jednotlivec nemá možnost během běžného využívání mobilního připojení pozorovat, má význam pro aplikování technologií budoucnosti v průmyslových odvětvích, dopravě nebo zdravotnictví.

Standard 5G bude sloužit jak pro připojení počítačů a mobilů k internetu, tak dalších chytrých zařízení, která se postupně zabydlují v našich domácnostech i pracovním životě. Velkou perspektivou je 5G v průmyslu, například v oblasti autonomních vozidel a v digitalizaci výroby a průmyslu 4.0. Přednosti 5G spočívají v přesnosti, efektivnosti a bezpečnosti přenosu velkého objemu citlivých dat a okamžité odezvě datového přenosu. Všechny tyto výhody mají využití v privátních podnikových a kampusových sítích. První 5G ready kampusovou síť v České republice realizoval T-Mobile na VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

T-Mobile spouští NSA (Non-Standalone) verzi 5G sítě na frekvencích využívaných v současnosti pro 3G a LTE, s dynamickým sdílením spektra mezi LTE a 5G, na frekvenci 2100MHz s šířkou pásma 15MHz a frekvenci 1800MHz s šířkou pásma 20MHz. Na nich dosahuje 5G při současném použití s LTE reálných rychlostí stahování až 500 Mb/s. Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače, síle a kvalitě signálu a podpoře koncového mobilního zařízení.


 
  

- PR -

Budou váš kamerový systém řídit AI agenti?

5 trendů roku 2025 od video specialisty Milestone Systems


XProtectLetošní rok přináší zásadní proměny v oblasti videodohledových systémů. Podle Rahula Yadava, technologického ředitele společnosti Milestone Systems, se do popředí dostávají samostatně jednající AI agenti, akční inteligence a inteligentní video management systémy. Co tyto posuny znamenají pro integrátory, resellery i provozní týmy? Přinášíme pět klíčových trendů, které budou podle Milestone formovat bezpečnostní technologii v nadcházejících měsících.

  

- PR -

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.