facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 22. 10. 2020 - Zdeněk Gric

Spyware GravityRAT útočí na Android, Mac OS i Windows

V roce 2018 uveřejnili odborníci na kybernetickou bezpečnost přehled vývoje hrozby označené GravityRAT. Tento nástroj byl použit v útocích proti indickým vojenským cílům. Z dat společnosti Kaspersky vyplývá, že je tato kampaň aktivní přinejmenším od roku 2015, přičemž se zaměřuje hlavně na operační systém Windows. Před pár lety se ale situace změnila. Skupina totiž začala útočit i na zařízení s operačním systémem Android.



Nově identifikovaný modul je této změny důkazem, ale zároveň se objevila řada důvodů, proč nepřipomínal typický vzorek spywaru pro Android. Například je nutné pro spuštění škodlivých funkcí vybrat konkrétní aplikaci. Škodlivý kód se zároveň nezakládá na kódu dříve známých spywarových aplikací. Proto se odborníci z Kaspersky rozhodli porovnat modul s již známými rodinami APT hrozeb.

Analýza použitých C&C adres odhalila několik dalších škodlivých modulů souvisejících s tvůrci GravityRAT. Celkem bylo objeveno více než 10 verzí GravityRAT, které se na první pohled tváří jako legitimní aplikace, jako jsou například aplikace pro bezpečné sdílení souborů (chránicí uživatelská zařízení před šifrováním trojskými koňmi) nebo přehrávače médií. Společně umožnily tyto moduly skupině proniknout do zařízení s Windows, MacOS a Android.

Výčet funkcí tohoto škodlivého softwaru byl ve většině případů standardní a pro spyware typický. Moduly jsou schopné získat data ze zařízení, seznamy kontaktů, e-mailové adresy, záznamy hovorů a SMS zprávy. Některé trojské koně také vyhledávaly soubory s příponami .jpg, .jpeg, .log, .png, .txt, .pdf, .xml, .doc, .xls, .xlsx, .ppt, .dockx a .opus.

„Naše investigace ukázala, že aktér stojící za GravityRAT neustále investuje do svých špionážních kapacit. I kvůli chytrému maskování a rozšířenému portfoliu OS, na které mohou útočit, se obáváme, že brzy v regionu APAC uvidíme další útoky tímto malwarem. Zároveň toto zjištění také podtrhává současný trend, kdy kyberzločinci nemusí nutně vyvíjet nový malware, ale vylepšovat již existující,“ komentuje Taťána Shishkova, bezpečnostní odbornice společnosti Kaspersky.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.