facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 26. 5. 2022 - Zdeněk Gric

Společný tým Čechů a Slováků obsadil páté místo v soutěži Locked Shields 2022

Na největším mezinárodním cvičení na kybernetickou ochranu Locked Shields 2022, které každoročně pořádá Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu (CCDCOE), uspěl společný tým Česka a Slovenska. Ten v konkurenci více než 2 000 bezpečnostních expertů z 32 zemí získal celkové páté místo. Cvičení se letos poprvé účastnili také specialisté z výzkumné pobočky ESET Research v Jablonci nad Nisou.



Cvičení, které bylo organizováno z estonského Tallinnu a čeští bezpečnostní specialisté se ho účastnili virtuálně na dálku, simulovalo reálné kybernetické útoky. Cílem této akce je prověřit kybernetickou odolnost členských států Severoatlantické aliance a posílit kolektivní obranu jejích členů a partnerů.

Česko-slovenský tým byl celkově složen z odborníků z ozbrojených sil, státních institucí a soukromého sektoru. Významné zastoupení mělo 29 specialistů společnosti ESET, z nichž pět bylo právě z české pobočky ESET Research. Celkově se česko-slovenskému týmu podařilo obsadit páté místo.

„Cvičení se účastnilo za jabloneckou pobočku celkem pět lidí z řad CloudOperations a CloudSolutions, od juniorní po seniorní pozice. Vzhledem ke komplexnosti celého cvičení, k počtu států, které se do něj zapojily a počtu systémů, se kterými jsme museli v rámci simulovaných útoků pracovat, je páté místo pro celý česko-slovenský tým velmi dobré,” říká Roman Belda, Senior System Engineer z jablonecké pobočky ESET Research.

Během cvičení Locked Shields 2022 vystavili organizátoři 5 500 virtuálních systémů více než 8 000 útokům. Hlavním tématem cvičení bylo propojení mezinárodních informačních systémů a důležitější než rozsah cvičení byla jeho složitost. Zúčastněné týmy měly za úkol chránit nejen kritickou infrastrukturu fiktivní země, ale také efektivně informovat o podrobnostech situace na digitálním bojišti, přijímat strategická rozhodnutí a řešit forenzní, právní a informační problémy. Během tohoto ročníku byla poprvé součástí technického cvičení také simulace správy rezerv a elektronické výměny zpráv o finančních transakcích centrálních bank.

Celkově se česko-slovenskému týmu nejlépe dařilo ve dvou dílčích kategoriích, a to v kriminalistice a hlášení incidentů. Bezpečnostní specialisté ze společnosti ESET působili v rámci simulací na straně modrého týmu, jehož cílem bylo zabezpečit operační systémy a aplikace a udržet jejich bezpečnost. Členové červených týmů z řad organizátorů cvičení pak měli za úkol na modré týmy útočit.

Pro tým bylo nejdůležitější nejprve pochopit, jak přidělené systémy fungují a jak si vzájemně vyměňují informace. Poté bylo potřeba vytvořit procesy automatizace, které usnadňují a urychlují následné úpravy, a nastavit detailní monitoring a notifikace, že se něco na systémech děje.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.