Aktuality -> IT společnost - 22. 9. 2009

Soutěž Diplomová práce roku zná své vítěze

Čerství absolventi patnácti vysokých škol z České i Slovenské republiky se dne 17. 9. 2009 zúčastnili v Hradci Králové finálového kola soutěže Diplomová práce roku a jejího slavnostního vyhlášení. Akci hostila akademická půda Univerzity Hradec Králové. Finálové kolo soutěže probíhalo v pěti soutěžních kategoriích. Každý z finalistů svou práci prezentoval před odbornou komisí složenou z lektorů vysokých škol a zástupců komerčních organizací.



Ve čtvrtém ročníku soutěže Diplomová práce roku 2009 se na prvních místech umístili:

  1. V kategorii Cloud computing, virtualizace, integrovaná prostředí a nástroje pro vývojáře, mobilní aplikace, operační systémy, matematické úlohy a algoritmy Ing. Petr Pospíchal.
  2. V kategorii IT technologie v energetice a veřejné správě (metodiky hodnocení, aplikace, průzkumy a rozbory, zkušenosti, předpovědi a modely) Ing. Kryštof Dibusz.
  3. V kategorii Informační systémy ve zdravotnictví Ing. Lukáš Zich.
  4. V kategorii Databázové stroje a aplikace, informační bezpečnost a standardy řízení vývoje systémů Ing. Tomáš Černý.
  5. V kategorii Podnikové informační systémy, ostatní IT práce Ing. Pavel Mikula.

Členové hodnotící komise se při vyhlášení shodli na tom, že úroveň prací byla v letošním ročníku na vynikající úrovni, práce byly hodně prakticky orientovány. Jak uvedl Ing. Petr Kuchař z vyhlašovatelské ABRA Software, práce se za poslední roky odklání od rešeršního typu, jsou více konkrétně zaměřené a velmi často řeší komerčně využitelná témata. To potvrzuje i průzkum provedený (společností United Software Services) na všech finalistech tohoto ročníku, kde sami finalisté hodnotí své práce z 86% jako velmi dobře využitelné v komerční praxi. Stejně tak uvedl čerstvý absolvent ČVUT FEL, vítěz kategorie Podnikové informační systémy, Ing. Pavel Mikula, že na rozdíl od běžného schématu, kdy diplomová práce řeší teoretický problém a pak hledá jeho uplatnění v praxi, je ta jeho vytvořena přesně opačným postupem. Řeší zcela praktický problém a využívá k tomu teoretických poznatků.

 

Projekt Diplomová práce roku má za cíl podporu vysokého školství a zvýšení prestiže oboru informačních technologií v ČR a SR. Její vyhlašovatelé, společnosti ABRA Software a sdružení Česká společnost pro systémovou integraci letošní ročník hodnotí jako velmi úspěšný, s velkou účastí vysokých škol a studentů. Při slavnostním vyhlášení se studenti měli možnost setkat s významnými osobnostmi hradeckého regionu, garanty vysokých škol, s odbornými garanty ze sdružení SPIS a CACIO a zástupci komerčních organizací.


 
  

- PR -

Eloquens: e-mailová automatizace s podporou AI

E-mail se stal páteří firemní komunikace a očekává se, že do roku 2026 dosáhne celosvětový počet firemních uživatelů elektronické pošty 4,73 miliardy. E-mail sice umožňuje okamžitou komunikaci napříč organizacemi, ale jeho skutečné náklady jako čas, produktivita a ztracené příležitosti jsou často přehlíženy. 

  

- PR -

50 (v)tipů paní Teskové #3: Alerty nejsou hlášky na okrasu

a co s nimi dělat, než se z vás stane klikací zombie


V minulém díle jsme si povídali o SIEMu – nástroji, který vezme hromadu logů, protřese je jako zkušený detektiv důkazní materiál a začne hledat vzory, stopy a souvislosti. Nejde jen o to, vědět, že „se něco stalo“. SIEM vám pomáhá pochopit, co přesně, proč, kdy, kde a s čím to souvisí. Je to takový digitální Sherlock Holmes, jen místo dýmky má datové konektory a místo lupy korelační engine.