facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 27. 6. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

ŠKODA AUTO má privátní mobilní 5G síť od Vodafonu

V jednom z největších výrobních závodů v České republice – v automobilce ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi se rozbíhá první komerční testovací standalone 5G síť. Standalone znamená, že jde o skutečně samostatně fungující 5G síť jak na rádiové části, tak v rámci hlavního systému neboli v jádru sítě (core). Všechny 5G sítě v České republice, které doposud byly uvedeny do komerčního provozu, jsou tzv. non-standalone, tedy jsou hybridem mezi generacemi technologií 4G (LTE) a 5G.Mobilní privátní standalone 5G síť umožní společnosti ŠKODA AUTO dál digitalizovat výrobu i logistiku. Firma tak otestuje nejmodernější a nejbezpečnější mobilní technologii, ve které budou komunikovat roboti, stroje a senzory při výrobě automobilů. Privátní bezdrátová síť běží na frekvencích v licencovaném pásmu. Pro automobilku ji postavila společnost Vodafone a síť je integrována do stávající infrastruktury datové sítě mladoboleslavské továrny.

„Máme požadavky od jednotlivých oddělení na spolehlivou bezdrátovou komunikaci s vysokou dostupností. Mobilní 5G privátní síť nám pomůže například v automatizaci parkování aut. Vyrobená auta přemístíme na odstavné parkoviště bez zásahu řidiče pouze pomocí automaticky řízených vozíků. Mobilní privátní síť plánujeme využít i pro automatické nahrávání softwaru a nastavení vyráběného automobilu,“ říká Martin Polák, odborný koordinátor plánování datových sítí společnosti ŠKODA AUTO.

Mobilní privátní testovací 5G síť pro automobilku postavil Vodafone v rádiové i systémové části na technologiích společnosti Nokia. Technologie je ve vlastnictví ŠKODA AUTO a je provozována s pomocí Vodafonu a technologického partnera Nokia. Správu MPN bude provádět ŠKODA IT.

Mobilní privátní síť (MPN – anglicky Mobile Private Network) využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejná mobilní síť s tím rozdílem, že svou mobilní privátní síť má firma instalovanou ve své lokalitě a dedikovanou pouze pro sebe. Jedná se tak o nejbezpečnější a nejstabilnější způsob připojení. Svou bezpečností a flexibilitou MPN předčí i připojení přes Wi-Fi.

Mobilní privátní sítě využijí především firmy, které potřebují bezdrá­to­vě připojit zařízení, na kterých je závislý celý výrobní nebo digi­ta­li­zač­ní proces. Síť je navržena a dále upravována podle indivi­du­ál­ních potřeb zákazníka, především se jedná o parametry přeno­so­vých rychlostí, latence, spolehlivosti a dostupnosti celého systému.


 
  

- Inzerce -

Marketplace na vzestupu

KauflandSvět marketplace jenom roste. Experti se shodují: Marketplace se dříve či později stanou dominantním motorem online obchodování. V dalších letech se předpokládá roční nárůst o 30 procent.