facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 16. 11. 2015

RWE nabízí svůj protokol Lemonbeat jako mezinárodní standard pro internet věcí

Vývojáři a výrobci zařízení kompatibilních s internetem mohou nyní využívat nový univerzální programovací jazyk Lemonbeat, který vyvinula společnost RWE. S jeho pomocí může jakékoli zařízení prostřednictvím internetu komunikovat nebo spolupracovat s jiným zařízením. V rámci internetu věcí je všechno propojeno prostřednictvím internetu. Tímto způsobem lze již ovládat mnoho zařízení, například přes aplikace na chytrých telefonech. Zejména v průmyslové výrobě a logistice již pokroky v mikročipech a komunikační technologii zjednodušily a zrychlily mnoho procesů. Internet věcí by mohl propojit prakticky jakýkoli všední předmět s jiným zařízením a s uživatelem. Až dosud však tento vývoj brzdily chybějící jednotné a bezpečné komunikační normy – společný jazyk pro všechny.



Pro komunikaci mimo systém byl vždy nutný tzv. „překladač“ k zajištění kompatibility s metodou přenosu, jako například WLAN, Bluetooth nebo Ethernet. S univerzálním jazykem, jako je Lemonbeat, by již taková rozhraní nebyla nutná. Zařízení pro internet věcí bude tedy možné vyvíjet rychleji a levněji. Taková zařízení by se rovněž snáze připojovala k jiným zařízením, a to bez ohledu na výrobce. Prvním konkrétním produktem, který společnost RWE v této oblasti nabízí, je předkonfigurovaný čip, v němž je jazyk Lemonbeat již implementován. Případně je možné získat pouze licence k tomuto softwaru.

Díky spolupráci tohoto druhu bude na trh příští rok na jaře uveden nový chytrý systém Gardena. Součástí zmíněné produktové řady jsou dva modely robotické sekačky na trávu využívající jazyk Lemonbeat. Na bázi této komunikační normy budou následovat další chytrá zahradní zařízení od společnosti Gardena. Další firemní zákazníci již používají protokol Lemonbeat v rámci zkušebního provozu.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.