facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 8. 8. 2018 17:13

Rohlik.cz se ubránil hackerskému útoku

Online prodejce potravin Rohlik.cz se včera ocitl pod masivním hackerským útokem. Jednalo se o DDoS, při kterém se e-shop přehltil četnými požadavky vysílanými z rozptýlených počítačů po celém světě.„Ve večerních hodinách jsme čelili až 5000 požadavkům za minutu. Server se zahltil a na několik minut zcela vypadl. Větším škodám se nám ale podařilo zabránit,“ popisoval Ondřej Klamt, technický ředitel společnosti Rohlik.cz. „Jednalo se určitě o jeden z nejhorších útoků na náš online obchod.“

Hackerský útok na e-shop Rohlik.cz trval dohromady zhruba 40 minut, čistý čas výpadku byl kolem 13 minut. „V tu dobu naši zákazníci nemohli objednávku dokončit, či jim náš web padal nebo se vůbec nenačetl. Moc se jim za to omlouváme. Je ale potřeba říci, že se šlo o zcela profesionální útok na naše datové centrum s cílem nás poškodit,“ popisoval Ondřej Klamt. Podobné hrozbě čelil Rohlik.cz před 19 měsíci.

Vše vypadalo nenápadně. Server postupně zahlcovaly požadavky z celého světa. Nejprve to byly stovky, poté až tisíce objednávek za minutu. „Hackerské napadení jsme odhalili během několika minut a podařilo se nám ho úspěšně odvrátit. Pozitivem je, že jsme si alespoň otestovali traffic na naší stránce a naše nově upravené technologie. Příště budeme daleko více připravenější,“ konstatoval Ondřej Klamt, jehož tým zpočátku postupoval tak, že odstřihl všechny objednávky proudící ze zahraničí.


 
  

- Inzerce -

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 699 Kč.