facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 17. 3. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Připraven na budoucnost

Recenze routeru TP-Link Archer AX90

Archer AX90Novinka společnosti TP-Link, třípásmový gigabitový Wi-Fi router AX6600 (zkráceně Archer AX90), jistě zaujme každého, kdo plánuje koupi nového routeru. Jeho vzhled připomíná kosmické těleso a budí dojem, že jde o něco rychlého a vyspělého. A je to pravda, jde o špičkově vybavený router, který zvládne připojení na optiku, hry, videa až v 8K, stremování a hlídá mobilní zařízení v prostoru, aby s nimi komunikoval vždy tou nejvyšší možnou rychlostí.


Kingston - velká jarní soutěž

Router AX90 v sobě má vestavěné technologie, které se přizpůsobují novým trendům. Představuje tedy zařízení, které přichází v předstihu a nemusíte mít obavy, že za malou chvíli nebude stačit požadavkům nositelných zařízení, která budou přicházet na trh. Také dokáže pokrýt i větší domácí nebo malou firemní síť a zajistí bezproblémovou dostupnost dat.

Archer AX90

Co AX90 dokáže

Router přichází s podporou nového standardu WiFi 6, který podporuje nová generace telefonů iPhone 11, telefony Samsung Galaxy S10 a Note 10. Další telefony budou tímto standardem vybaveny v nejbližší době. Wi-Fi 6 vytváří a zlepšuje současný standard Wi-Fi 802.11ac. Ať už vlastníte zařízení s VR, více inteligentních domácích zařízení nebo jen máte ve své domácnosti velké množství zařízení, je router Wi-Fi 6 nejlepším řešením. Pokud chcete vědět víc o WiFi 6 a jeho přínosu, podívejte se sem.

Router podporuje bezdrátové třípásmové Wi-Fi sítě, které v pásmu 5 GHz jedou teoretickou maximální rychlostí až 4804 a 1201 Mb/s a v pásmu 2,4 GHz pak 574 Mb/s. Celková průchodnost routeru je tedy součtem, 6579 Mb/s – odsud plyne označení AX6600.

Co se týče připojení kabelem, jsou tu dva porty LAN/WAN pro rychlost 2,5 a 1 Gb/s. Ten rychlejší umožní využít i vysokorychlostní optické připojení, jak bude operátory postupně nabízeno. Dále jsou tu pro routování tři zásuvky LAN s rychlostí 1 Gb/s a dva porty USB pro připojení zařízení jako je síťová tiskárna nebo paměťové zařízení, která mohou být přístupná pro oprávněné uživatele sítě.

2.5 Gbps Wired Connectivity

Osm antén podporuje Beamforming neboli tvarování paprsku na jednotlivá v prostoru rozmístěná nositelná zařízení, která tak dostávají maximální možnou intenzitu signálu v místě, kde se nacházejí. Nový router využívá i technologií OFDMA a MU-MIMO k tomu, aby rychleji a efektivněji směrovaly data oboustranně do několika zařízení současně. Díky tomu se snižuje latence, tedy doba, kdy zařízení musejí čekat na příchod dat z routeru nebo na odeslání do něj.

Eight WiFi Streams for More Devices

Díky novému bezpečnostnímu řešení TP-Link HomeShield je vaše síť lépe chráněna před útoky zvenčí. Zjednodušeně řečeno chrání vaše IoT zařízení před napadením, blokuje škodlivé stránky v reálném čase, zabezpečuje síť proti vniknutí zvenčí a neustále ji monitoruje a podává přehledy – takže máte vše pod kontrolou. Pomocí HomeShield můžete aktivovat i silnou rodičovskou kontrolu: přidělování časových oken dorostencům, nastavit čas, kdy jim síť nebude přístupná (aby mohli – nebo lépe museli – spát) atd. Funkce QoS určuje zařízení, která budou obsluhována prioritně a budou mít přednost před jinými – třeba herní konzole nebo VR brýle. Jako u jednoho z prvních zařízení na trhu je v tomto routeru skutečně použit protokol WPA3 zajišťující robustnější šifrování dat, čímž se zvyšuje bezpečnost sítě.

Tomu všemu šéfuje výkonný procesor na frekvenci 1,5 GHz s dostatečnou rezervou pokrývající všechny vyžadované činnosti routeru a zajišťující o vysokou rychlost komunikace.

Na omezeném prostoru nejde popsat všechny vychytávky, které novinka nabízí, ale jednu věc nechceme opomenout. Jde o podporu systémů Mesh. Zjednodušeně řešeno po zapojení routeru ve vašem domě jste našli místa, kam signál Wi-Fi nedosáhl. Do doby, než se objevily systémy Mesh (které TP-Link rovněž nabízí), museli jste vykrýt tato místa tak, že jste sem dotáhli ethernetový kabel a umístili sem další router – buď extra ethernetovým kabelem nebo pomocí systému Powerline pro přenos dat přes elektrické kabely. Nebo jste použili opakovač signálu Wi-Fi. Problém ale byl, že název sítě musel být odlišný od názvu Wi-Fi sítě, vytvořené primárním routerem (příklad: SITJIRKY a ta druhá třeba SITJIRKY_EXT). Při přecházení do oblasti vykrývání dalším zařízením se na nositelném zařízení (mobilu) musela „přehodit“ přijímaná Wi-Fi síť, což trvá i několik sekund. A samozřejmě došlo k přerušení signálu. U Mesh název sítě je v celém objektu stejný. Takže ani nevíte, že jste připojeni na Mesh opakovač, a ne na router. A dále Mesh podporuje tzv. WiFi roaming, což zjednodušeně znamená, že zůstanete online i při přepojování mezi routery. V praxi to znamená, že např. váš video hovor nebude přerušen, ani když v domě přejdete z garáže na půdu. Podpora TP-Link OneMesh je další obří výhoda AX90.

Jaký je AX90 v praxi

Co se týče testování, připojili jsme napájecí adaptér a kabel od modemu do zdířky WAN a zapnuli router. Pak pro milovníky „staré školy“ můžete nastavovat z webového prohlížeče, kde stačí zadat https://tplinkwifi.net a po zadání jména a hesla (implicitně „admin“) jsme byli vyzváni ke změně jména a přístupového hesla, což je prima, protože – odvažuji se odhadnout, že přes polovinu uživatelů ponechá implicitní přístupové údaje beze změny, čímž může zpřístupnit svoji síť nechtěným hostům, neřkuli rovnou záškodníkům. Pak jsme provedli rychlé nastavení routeru spočívající v určení země, časové zóny a způsobu připojení k internetu či nový název WiFi sítě a jejího hesla. Vytvořit můžete i samostatnou WiFi síť pro hosty, která zpřístupní pouze připojení k internetu. Vše samozřejmě v češtině a velmi přehledně.

Mladší ročníky si mohou zvolit nastavení, které je více „cool“ a stáhnou si appku do mobilu s názvem Tether. Je stejně přehledá a místo klikání myší vše zvládnete ťukáním do displeje mobilu.

A to je vše. Tak snadno si zprovozníte WiFi 6.

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodné routery, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu najdete nejen routery, ale další sortiment související s datovým připojením, např. extendery nebo powerline sady. Zde rovnou doporučuji volit model s technologií Mesh nebo One Mesh v případě rozšiřování sítě s AX90. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2–3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat.

Máte-li nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Electro World je dostupný ve všech regionech ČR a po spojení s K+B Expert budou mít zákazníci k dispozici celkem 40 prodejen.


 
Axis Talk 2021
  

- Inzerce -

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

Jestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

  

- Inzerce -

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Helios
- inzerce -