facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 18. 7. 2017

Recenze monitoru BenQ PD3200Q

BenQ PD3200QBenQ nedávno přišel na trh se dvěma novými monitory v řadě „Monitors for Designers“. Jde o modely PD3200Q a PD3200U, které jsou určeny především pro profesionální designéry, fotografy a CAD/CAM inženýry. Umíme si je ale představit na stole každého uživatele, který hledá velký monitor se střídmým elegantním designem a velmi kvalitním obrazem.BenQ PD3200Q

Oba nově uvedené monitory mají 32palcovou úhlopříčku, poskytují výborný obraz a skvělé pozorovací úhly. Přímo v redakci jsme měli možnost otestovat model PD3200Q, který má displej typu VA s rozlišením 2K (neboli WQHD 2560×1440). Zvolená technologie VA poskytuje vyšší kontrast a hlubší podání černé barvy, než panel typu IPS, který využívá model PD3200U se 4K rozlišením. 

Ve vývojové řadě monitorů BenQ nahrazuje námi testovaný model PD3200Q starší monitor s označením BL3200PT. Jeho displej nabízí statický kontrastní poměr 3000:1 a podporuje 10bitové barevné podání, konkrétně 8bitové s 2bitovým dekódováním FRC. Monitor používá vylepšené fosforové WLED podsvícení, které poskytuje plné (100%) pokrytí barevného prostoru sRGB, ale nepodporuje rozšířené barevné gamuty, jako je Adobe RGB. Podsvícení je bez blikání, protože namísto pulsně šířkové modulace používá k regulaci jasu stejnosměrné stmívání – což je nyní u monitorů BenQ standard. Model „Q“ má typickou maximální svítivost 300 cd/m2, specifická doba odezvy od šedé k šedé je 4 ms. Pohodlné sledování obrazových informací zajišťují široké pozorovací úhly 178°/178°. Uprostřed dolního okraje panelu se nachází senzorová sada, která zahrnuje senzor okolní teploty „Eco“ a snímač okolního světla pro ochranu očí „Eye Protection“. Velmi pozitivně hodnotíme, že celý monitor ale především jeho displej má matný povrch eliminující parazitní odrazy.

BenQ PD3200Q
Ovladač ve tvaru a rozměrech hokejového puku má své místo na patě stojanu, ale pro rychlé přepínání si jej můžete posunout například vedle myši.

Ovládání zobrazení

Pro zvýšení komfortu sledování lze monitor přepnout do režimu redukce vyzařovaného modrého světla „Low Blue Light“, který se snadno aktivuje nebo deaktivuje pomocí drátem připojeného dálkového ovládání v podobě puku, běžně uloženého na místě k tomu určeném na patě stojanu. K dispozici je celá řada dalších předvoleb, například trio režimů pro návrháře: Animace, CAD/CAM a Tmavá místnost. K dispozici je také nová funkce s názvem „DualView“, umožňující rozdělit obrazovku na dvě poloviny a pro ty použít různé předvolby (nebo sady nastavení). K procházení a nastavení nabídky zobrazované na displeji lze využít zmíněné dálkové ovládání nebo tlačítka v pravé části dolního okraje panelu. Funkce tlačítek na pukovém ovladači lze libovolně přenastavit podle potřeb uživatele. Na testovaném kusu byla číselná tlačítka 1–3 přednastavena na režimy sRGB, CAD/CAM a Low Blue Light.

BenQ PD3200Q
Režim Darkroom upravuje jas a kontrast obrazu pro práci v tmavém prostředí post-processsingu.

BenQ PD3200Q
Po přepnutí do režimu DualView lze zobrazovat návrhy ve dvou režimech (například sRGB a CAD/CAM) vedle sebetmavém prostředí postprocesssingu.

Stojan monitoru je plně nastavitelný na výšku, otočení nebo náklon a umožňuje pivot, tedy provoz monitoru na výšku. K monitoru se připojuje pomocí rychloupínací konzoly a může být nahrazen alternativním zavěšením standardu VESA 100 × 100 mm, umístěným na zadní straně monitoru.

Připojovací rozhraní

Pro přenos obrazové informace jsou k dispozici Dual-Link DVI, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 a MiniDisplayPort 1.2. Dále pak tu je 4portový rozbočovač USB 3.0, 3,5mm konektor pro sluchátka, 3,5 mm zvukový vstup/výstupní konektor a dva 5W oválné reproduktory umístěné pod horní větrací mřížkou. K dispozici je také vestavěná a dobře přístupná čtečka SD karet.

Aktuální ceny monitoru BenQ PD3200Q v době testování se pohybovaly od 12 860 Kč s DPH výše.

BenQ PD3200Q
Mezi režimy CAD/CAM, Animace a Low Blue Light lze rychle přepínat jednoduchým kliknutím na tlačítko na ovladači Hotkey Puck. Funkce tlačítek můžete změnit tak, aby přepínaly na jiné režimy nebo měnily nastavení OSD, jako například jas a kontrast.

Základní parametry monitoru BenQ PD3200Q

Technologie displeje LCD
Typ podsvícení LED
Typ panelu VA
Frekvence obrazu 60 Hz
Úhlopříčka 32"
Poměr stran 16:9
Rozlišení 2560 × 1440
Kontrastní poměr 3000:1
Doba odezvy 4 ms
Úhel pohledu 178° / 178°
Rozhraní 1× HDMI, 1× DisplayPort, 1× Mini DisplayPort, 1× DVI-D, 4× USB 3.0, 1× audiovstup, 1× sluchátkový výstup, čtečka paměťových SD karet
Vestavěné technologie Flicker-free, Low Blue Light a Eye-Care

Hodnocení redakce IT Systems

IT Systems TIP - špičkový poměr cena/výkonVynikající monitor nejen pro konstruktéry, který nabízí výborný obraz, široké pozorovací úhly, jednoduchý a elegantní design, ergonomický stojan s velkým rozsahem přizpůsobení pozice displeje, dobře přístupné boční konektory (USB, audio), bohaté možnosti detailního uživatelského nastavení, technologie Flicker-Free a Low Blue Light. To vše za velmi příznivou cenu. Grafikům by chyběla podpora Adobe RGB a pro tak velký monitor bychom jim doporučili spíše 4K model. 

Karel Heinige, Lukáš Grásgruber


 
  

- Inzerce -

ERP pro digitalizaci projektově orientovaných společností

Projektově orientované společnosti se často musí potýkat s těžko předvídatelnými změnami. Ať už to jsou změny v dodávkách materiálu, poptávce nebo reakce na vydaná opatření a regulace. Změna však nemusí nutně znamenat ztrátu, zpomalení dodávky nebo nemožnost vyjít zákazníkům vstříc. Změnu můžete vnímat i jako příležitost a věřte, že digitalizace je jedním ze základních předpokladů úspěšného využití příležitostí, které trh nabízí.

  

- Inzerce -

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -