facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 2. 8. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Prototyp bezpečnostního čipu českých Tropic Square míří do výroby

Česká firma Tropic Square zadala do výroby prototyp svého bezpečnost­ního čipu TROPIC01. První prototyp TROPIC01 byl zadán do výroby v červnu, testovací verze čipu bude fyzicky k dispozici během podzimu 2022. Firma tím dosáhla důležitého milníku, kdy návrh čipu dospěl do tzv. tape-out fáze, je tedy možné jej předat do výroby. Cílem je přinést auditovatelný čip, který bude splňovat vysoké nároky na zabezpečení a zároveň bude ověřitelný díky své transparentnosti a open source filozofii. Prototypy, stejně jako později finální produkty, vyrobí tchajwanská společnost UMC.Čip pojmenovaný TROPIC01 (TRuly OPen Integrated Circuit) řeší potřebu bezpečného a transparentního secure elementu v zařízeních, jako jsou například kryptopeněženky. Jde o čip, který bezpečně implementuje generování kryptografických klíčů, šifrování, podepisování, digitální identitu nebo autorizaci uživatele pro přístup do zařízení. Nový transparentní čip umožní vývoj bezpečnější elektroniky, ať už se jedná o zcela nový design, nebo bezpečnostní vylepšení. Zásadně tak zvýší ochranu daného hardwaru, například před útoky hackerů, nebo zabrání úniku citlivých dat.

„Již dnes máme od potenciálních zákazníků převážně z Evropy zájem o testování prototypů. Ačkoli je pro nás prvním plánovaným odběratelem naše mateřská společnost SatoshiLabs, o čipy projevilo zájem i několik dalších společností z různých odvětví. Od počátku bylo jedním z cílů, aby se naše řešení dostalo na běžný trh. Zadání prototypu do výroby je pro nás zásadní milník. Testování bezpečnostních parametrů čipu je pro Tropic Square klíčové a potřebujeme mít první výsledky z laboratoří co nejdříve,“ říká CEO Tropic Square Evžen Englberth.

Evžen Englberth
Evžen Englberth

„Chceme, aby se čip Tropic Square stal bezpečnostním standar­dem nejen na trhu hardwarových kryptopeněženek. I proto jdeme proti současnému proudu uzavřených produktů. Čip je od začátku navrhován pro vysokou úroveň bezpečnosti na všech vrstvách od výběru algoritmů po vlastní implementaci. Cílíme na odolnost proti útoků postranními kanály a na odolnost proti útokům způsobujícím chybné chování, takzvané fault injection. Transparentní čipy umožňují otevřít implementační detaily komunitě, která pomáhá s posilováním zabezpečení skrze hledání a upozorňování na potenciálně slabá místa,“ dodává Jan Pleskač, CTO Tropic Square.

Jan Pleskač
Jan Pleskač

Open source filozofie, kterou Tropic Square při vývoji a také pro nadcházející testování následuje, je z pohledu zakladatelů cestou, jak docílit bezpečné implementace a získat zpětnou vazbu od širší skupiny expertů i open source komunity. Osvědčenou praxi, která je běžná ve světě softwaru, tak převádějí do světa chip designu.


 
  

- Inzerce -

Marketplace na vzestupu

KauflandSvět marketplace jenom roste. Experti se shodují: Marketplace se dříve či později stanou dominantním motorem online obchodování. V dalších letech se předpokládá roční nárůst o 30 procent.