facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 14. 11. 2018

Projekt CyberExchange posiluje spolupráci bezpečnostních týmů napříč Evropou

Sdružení CZ.NIC, provozovatel národní domény .CZ a Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, zahájilo na začátku listopadu realizaci mezinárodního projektu CyberExchange. Cílem projektu podpořeného Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy je především posílení vzájemné spolupráce národních a vládních bezpečnostních týmů CSIRT/CERT. Do projektu CyberExchange je zapojeno celkem 10 evropských zemí, které by se na realizaci projektu měly podílet dva roky.



Projekt CyberExchange reaguje na zvyšující se hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti a z toho vyplývající nutnosti přeshraniční spolupráce v boji proti nim. Zároveň si klade za cíl zvýšit odbornost pracovníků celkem jedenácti národních a vládních bezpečnostních týmů z České republiky, Chorvatska, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Polska, Rakouska, Rumunska, Řecka a Slovenska.

V rámci projektu CyberExchange dojde především k realizaci výměnných stáží, během kterých budou mít členové jednotlivých týmů možnost si vyměnit zkušenosti a posílit své odborné kapacity. Projekt se zaměřuje rovněž na podporu při nasazování softwarových nástrojů vyvinutých jedním týmem tak, aby mohl sloužit širší bezpečnostní komunitě a boji proti kybernetickým hrozbám i v jiné zemi. Tím projekt vhodně doplní platformu MeliCERTes, která představuje jeden z takzvaných stavebních bloků přeshraničních služeb digitální infrastruktury.

V rámci projektu je také naplánována spolupráce s národními centry bezpečnějšího Internetu zaměřená na sdílení nápadů a osvětových materiálů věnujících se bezpečnému používání a práci s informačními technologiemi.

„Vážíme si důvěry, kterou nám projevili jak zástupci Evropské komise, tak i kolegové z bezpečnostních týmů z více než třetiny Evropy. Díky této aktivitě můžeme zúročit naše dosavadní zkušenosti na poli evropských projektů, včetně pozitivního vnímání sdružení CZ.NIC a bezpečnostního týmu CSIRT.CZ ze strany dalších bezpečnostních týmů,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.