facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 14. 9. 2011

Policie v Brně odhalila nelegální obchod s COA štítky

software_CD.jpgPolicie ve spolupráci se společností Microsoft odhalila v Brně nelegální obchod s COA štítky potvrzujícími pravost softwaru. S informací přišla agentura Mediafax. Podle Vladimíra Komjatiho z Microsoft Czech Republic brněnská společnost prodala téměř 200 počítačů s nelegálními programy.


Brněnská společnost C.T. (vzhledem k soudní dohodě jsou uvedeny pouze iniciály - pozn. red.) zabývající se už více než deset let distribucí výpočetní techniky se zhruba k pěti tisícům COA štítků dostala přes černý trh. Následně je přeprodávala jak samostatně, tak i nalepené na počítačích s nainstalovaným nelegálním software Windows XP Home.

"Nevěděli jsme, že děláme něco nelegálního. Dodavatel, který nám COA štítky nabízel, nás ujišťoval, že za licence spojené se štítky bylo řádně zaplaceno," uvádí k tomu jednatel společnosti CT.

Společnost na sebe upozornila nabídkou "podkladových licencí", kterou zachytili partneři společnosti Microsoft ve Velké Británii. Podezřelé byly především nízké ceny neodpovídající cenám legálních produktů a rozsah mnoha stovek nabízených kusů. Na základě kontrolního nákupu sta kusů štítků provedeného na počátku roku 2010 a šetření bylo zjištěno, že jde o COA štítky francouzského výrobce počítačů Highway, který v roce 2005 zkrachoval. Poté se část těchto štítků, které měly být odeslány k likvidaci, dostala na černý trh.

Na základě zjištěných informací bylo podáno trestní oznámení a následně provedena policejní prohlídka provozovny a kanceláří společnosti C.T. a dalších společností, které se na distribuci štítků podílely. V rámci prohlídky zadržela policie nejen samostatné štítky, ale i přibližně stovku notebooků s nelegálními kopiemi softwaru od Microsoftu, na nichž byly COA štítky již nalepeny. Policie rovněž zjistila, že téměř dvě stovky podobných počítačů už byly prodány koncovým uživatelům.

Filip Sušanka

 
  

- Inzerce -

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

  

- Inzerce -

Creo Parametric – představení klíčových funkcí

Porovnejte je s vaším CAD řešením


Creo Parametric je jedním z nejpropracovanějších CAD řešení, která využívají nejúspěšnější firmy po celém světě. Autorem tohoto řešení je firma PTC, která již desítky let udává trendy ve vývoji a směřování CAD technologií. V následujících řádcích se vám pokusím představit některé klíčové funkce, které jsou součástí balíku Creo Design Essentials.

Helios
- inzerce -