facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 16. 6. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Ohlédnutí za konferencí Security 2022

Konference Security 2022Po dvouleté přestávce vynucené pandemií koronaviru proběhl v Praze 28. ročník mezinárodní konference Security 2022. Nej­větší nezávislou událost svého druhu v České republice pořádá IT security společnost AEC.



Přednášek na nejaktuálnější témata kybernetické bezpečnosti dneška, rozdělených do dvou paralelně probíhajících sekcí, se zúčastnilo 580 registrovaných zájemců. Letošní akci dominovala témata spojená s Covidem-19 a především válkou na Ukrajině.

Zmíněný konflikt totiž mění mnohá pravidla. Scénáře globálního vývoje jsou nejasné, obchodní prostředí nestabilní, vlády stále ochotněji sahají po tvrdých regulacích. Doba, kdy všichni obchodovali se všemi, je pryč a podnikoví lídři jsou nuceni čelit rizikům, která eskalují dosud nepředstavitelným způsobem.

Zhruba takový rámec současného dění nastínili ve své prezentaci experti společnosti Gartner, aby pak navrhli čtyři možné scénáře budoucího vývoje v politických a ekonomických vztazích. Bohužel žádný z nich ani vzdáleně nepočítá s návratem do stability předchozích let.

Plný sál naslouchal i ukrajinskému bezpečnostnímu specialistovi společnosti AEC Yehoru Safonovi, který přiblížil málo známé okolnosti kybernetické války mezi Ruskem a Ukrajinou, popsal sofistikované vektory útoků, ale i techniky obrany, které se ukázaly být efektivní.

Tomáš Strýček

Své příspěvky letos předneslo 27 spíkrů z České republiky i ze zahraničí. Zasloužené pozornosti se těšila prezentace izraelského experta Paula Moskoviche, který barvitě popsal příběh jedné nepřipravené společnosti, jíž se nepodařilo ustát fatální následky kybernetického útoku.

A které přednášky zaujaly účastníky konference Security 2022 podle jejich hlasování nejvíce? Jednak ta od kryptologa Tomáše Rosy z Raiffeisenbank o principiálních slabinách v zabezpečení aplikace eRouška, kdy se ukázalo, že ne všechny aspekty hrály ve prospěch nás, uživatelů.

Dále to byla prezentace Roberta Šumana, v níž vedoucí výzkumné laboratoře společnosti ESET detailně a chronologicky zmapoval aktivity tří významných proruských hackerských skupin a jejich roli v útocích na ukrajinskou IT infrastrukturu.

Robert Šuman

A v neposlední řadě upoutalo i vystoupení bezpečnostních specialistů Lukáše Rence s Katarínou Galanskou z AEC. Ti ve své prezentaci posluchače zábavným způsobem zasvětili do přípravy a průběhu simulovaného útoku sociálním inženýrstvím na velké bankovní domy v ČR.

„Jsme rádi, že se nám letos podařilo úspěšně navázat na předchozí ročníky,“ poznamenal Igor Čech, marketingový manažer pořadatelské společnosti, a dodal: „Těší nás, že jsme se opět mohli se všemi setkat osobně, a oceňuji, že účastníci přišli v tak hojném počtu. Z jejich hodnocení a z ohlasů máme radost, je zřejmé, že konference plní svůj účel. Spolu s úrovní přednášek na tom mají velký podíl i zajímavé diskuse a celkově přátelská a sdílná atmosféra. Právě na networking bychom se chtěli do budoucna ještě více zaměřit.“


 
  

- PR -

Jak si vedou české firmy v kybernetické bezpečnosti

Praktické zkušenosti z oblasti etického hackingu a penetračního testování


Komplexní zabezpečení pod­ni­ko­vé infrastruktury, počínaje výpočetními systémy přes úložná řešení, až po komunikační linky není jednoduchá záležitost. S větší či menší úspěšností se o to snaží každá organizace.

  

- PR -

Wittmann zálohuje a chrání svá data s Acronis Cyber Protect Cloud

Skupina WITTMANN Group se sídlem ve Vídni působí na celém světě. Prostřednictvím 10 výrobních závodů v 6 zemích a 37 poboček je zastoupena na všech důležitých světových trzích plastikářského průmyslu.