facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 23. 3. 2018

Ocenění pro nejvýznamnější osobnosti elektronizace veřejné správy

eOsobnost eGovernmentu 2018Na galavečeru v Praze byly 20. března opět po roce vyhlášeny eOsobnosti eGovernmentu. Oceněny zde byly nejvýznamnější osobnosti elektronizace veřejné správy, které byly vyhlášeny v několika kategoriích podle rozsahu vlivu. Šlo o obce, města, kraje a centrální úřady. Hlavní ocenění si odnesl ředitel odboru Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra Petr Kuchař.



Hlavním kritériem při výběru v jednotlivých kategoriích byl posun elektronizace státní a veřejné správy. Ocenění nebylo za jeden konkrétní projekt, ale za celkový přístup k problematice eGovernmentu. Celá soutěž se uskutečnila pod záštitou vládního zmocněnce pro ICT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly, náměstka ministra vnitra pro ICT Jaroslava Strouhala a prezidenta ICT Unie Zdeňka Zajíčka.

„Jsem opravdu rád, že v této soutěži oceňujeme nikoliv technologie, ale lidi, nadšence pro eGovernment, kteří jsou na správných místech a snaží se mnohdy nad rámec svých povinností,“ komentoval soutěž Jaromír Řezáč, generální ředitel rodinné společnosti Gordic, která se zabývá vývojem informačních systémů.

V kategorii obcí zvítězil Richard Bureš, zástupce starosty městské části Praha 1, který je v rámci Prahy 1 iniciátorem projektů, jako je komplexní vnitřní integrace ekonomických agend úřadu, podpora elektromobility, systém chytrého parkování, řešení přestupků ze zón placeného stání nebo síť chytrých košů, to vše s pokročilou integrací či přehledovým reportingem dat.

V kategorii měst zvítězil Radek Řechka, tajemník Městského úřadu Dobříš, který stojí například za založením městského facebookového profilu, aplikací hlášení závad, mapou sekání městské zeleně nebo za novými webovými stránkami města. „V současné době, asi jako všude, řešíme i u nás GDPR, kde razím heslo: Buď to uděláme pořádně, nebo vůbec. V elektronizaci nejen veřejné správy určitě platí pravidlo, že co dnes ošidíte, to se vám zítra dvojnásob vymstí.“

V kategorii krajů získal první cenu Bohumil Pecold, vedoucí oddělení projektů a síťové infrastruktury Královéhradeckého kraje. Svou nominaci, potažmo vítězství si zasloužil celkovým přístupem k eGovernmentu a neutuchající vytrvalostí v přesvědčování vedení kraje o jeho smysluplnosti, stejně jako vstřícností při jednání s městy a obcemi. Bez jeho přičinění by Královéhradecký kraj v oblasti eGovernmentu nebyl zdaleka tak funkční.

V kategorii centrálních úřadů byl nejúspěšnější Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra. Řídil technickou realizaci Registru smluv, technickou realizaci nového Portálu veřejné správy, změny v základních registrech včetně prosazení příslušných legislativních změn a nových norem eGovernmentu. „Svět veřejné správy se mění, a to hlavně díky možnostem, které nabízí eGovernment. Většinou vidíme jen ty negativní dopady, ale když se podíváme, jak fungovala veřejná správa před 20 lety a jak funguje dnes, je to obrovský rozdíl. Naší snahou je v maximální míře využívat možnosti, které eGovernment nabízí, a na rozdíl od předchozích let se zaměřovat více na poskytování uživatelsky přívětivých on-line služeb pro občany,“ říká Roman Vrba.

Petr Kuchař, ředitel odboru Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra ČR, se stal absolutním vítězem, a je tedy eOsobností eGovernmentu pro rok 2018. Jako ředitel útvaru s nadresortní působností disponuje význačnými analytickými schopnostmi, a to jak v legislativně-technické oblasti, tak i v oblasti manažerské, kde aktivně řeší potenciální technické a personální kolize na vertikální i horizontální linii organizační struktury MVČR. Petr Kuchař stojí například za e-identifikací, úplným elektronickým podáním nebo třeba e-fakturací.



 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.