Aktuality -> IT Business - 22. 9. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nejsilnější kybernetický útok je ten, o kterém se nedozvíte

Ve středu 17. září se v Praze uskutečnila konference s názvem Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik, na které experti na kybernetické hrozby, právníci, politici a další zásadní aktéři z oblasti kyberbezpečnosti k promluvili o nejnovějších trendech a prevenci kybernetických rizik. Jejich přednášky byly určeny pro management firem, který dnes hraje v zajištění informační bezpečnosti klíčovou roli.



„Kybernetická bezpečnost je naprostou existenční nutností, kterou by měli vnímat a řešit nejen informatici, ale především manažeři a vedení společnosti,“ říká jeden z pořadatelů, generální ředitel společnosti Gordic, Jaromír Řezáč. Ústředním tématem celé konference byla právě strategická role ředitele firmy. Ti by se podle Řezáče neměli spokojit pouze s implementací základního antiviru, ale měla by u nich vznikat silná potřeba přijímat zásadní opatření, jako je například školit své zaměstnance. Právě lidský faktor je nejčastějším rizikem (až 33 % úniků dat), teprve po nich přicházejí hackerské útoky (zdroj: CFC Underwriting cyber claims statistics 2018).


V pražském Four Seasons Hotel se uskutečnila unikátní konference s názvem Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik

Cílem konference bylo rozproudit diskuzi s řediteli firem, pro které je téma kyberútoků často spíše tabuizované. Sdílet zkušenosti se tak podařilo díky speciálním hostům jako byl náměstek pro informatiku FN Brno Vlastimil Válek, který promluvil o kyber útoku na brněnskou nemocnici, nebo Miloš Mastník, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, které v případě blackoutu kooperují s integrovaným záchranným systémem. Kontext informační války, jejíž součástí je i Česká republika, nabídl senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Diskuze nejen s těmito odborníky bude pokračovat na webináři 7. října.

Marek Poloni, Michal Řezáč
Zleva: Marek Poloni, právník mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj a kybernetickou bezpečnost společnosti Gordic

„Z české legislativy vyplývá, že vedení společnosti musí počítat s úlohou řádného hospodáře a je vždy ultimátně zodpovědné za zabezpečení majetku a chodu společnosti. Otázky kyber bezpečnosti se vás tak přímo dotýkají,“ apeloval na ředitele firem Bořivoj Líbal, spoluřídící partner pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Noerr. „Nejdříve vyhodnoťte rizika a přijměte vhodná opatření pro správu a ochranu dat před vnitřním i vnějším útokem. Nezapomínejte updatovat veškerá řešení vzhledem k neustálému vývoji technologií a legislativy,“ doplňuje Líbal.

V České republice se každá pátá společnost a až polovina malých a středních podniků stala obětí kybernetického útoku. Náklady na obnovu dat dosahují jednotek až desítek milionů korun. „Právě závažnost dopadů kybernetických útoků a špatná informovanost managementu byly hlavním spouštěčem vybudování komplexní platformy. Spustili jsme blog, spojili jsme se s Agenturou Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost a pracujeme na průzkumu mezi českými CEOs. V říjnu pořádáme webinář a, až to bezpečnostní opatření umožní, další setkání,“ vysvětluje okolnosti vzniku a návaznosti projektu jeho spolupořadatel Jan Císař ze společnosti Strateggo.


 
  

- PR -

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.

  

- PR -

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.