facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 14. 1. 2020 17:06

Nejen auta, ale i trajekty mohou být autonomní

5GSpolečnost Ericsson se spojila s norskou univerzitou (Norwegian University of Science and Technology) a telco operátorem Telia, aby společně realizovali projekt osobního trajektu řízeného umělou inteligencí. Výsledek jejich společného úsilí je demo verze malého osobního trajektu, který je řízený umělou inteligencí a připojený k mobilní síti 5G. Autonomní trajekt přepravil cestující napříč kanálem v Trondheimu a úspěšně tak demonstroval nové možnosti vývoje autonomní vodní dopravy.Autonomní trajekt, pojmenovaný milliAmpére, přepravil cestující napříč kanálem v trondheimském přístavu. Ericssonu pro uvedený projekt dodal potřebné 5G technologie, díky nimž společnost Telia zajistila bezpečný přenos velkého objemu dat potřebných pro řízení autonomního trajektu. Trajekt milliAmpére je totiž vybavený senzory, které monitorují nejen jeho okolí, ale také řídící systém na palubě. Tento proces generuje velké množství dat, která je třeba sdílet s řídícím centrem.

„Díky rychlé analýze a zpracování dat se plavidlo dokáže samo vyhnout jakýmkoliv překážkám v cestě, umí změřit vzdálenost do přístaviště, ale také bezpečně zakotvit,“ popisuje Egil Eide, docent na Katedře elektronických systémů NTNU. „V případě nouze lze plavidlo dálkově ovládat z řídícího střediska prostřednictvím stejné mobilní sítě,“ dodává.

trajekt
Obr. 1: Autonomní trajekt přepravil cestující napříč kanálem v Trondheimu a úspěšně tak demonstroval nové možnosti vývoje autonomní vodní dopravy. (Zdroj: Ericsson)
 


 
  

- Inzerce -

Data and AI Forum

IBMNa prvním českém Data and AI Foru se dozvíte, jak můžete využít umělou inteligenci při práci s daty na všech úrovních a jak AI dokáže zrychlit jejich analýzu. Také vám povíme, jak využít open source prostředky při řešení data science a ukážeme různé způsoby vizualizace dat.

  

- Inzerce -

Czech PGA Tour 2020 začíná ve Slavkově a vy můžete být u toho!

Stupně vítězů Czech PGA Tour 2019Nejvyšší domácí profesionální série zahájí svou novou sezonu již po šesté v řadě ve Slavkově u Brna, Hrát se bude ve dnech 19. – 23. května a kromě hlavního turnaje profesionálů o 300tisícovou dotaci budou na programu i doprovodné turnaje pro partnery i juniory a chybět nebude ani tradiční sobotní dětský den.