facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 25. 1. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nadace Avast podpořila sdružení dobrovolníků Česko.Digital

Česko.DigitalČesko.Digital je komunita expertních dobrovolníků z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marke­ting. Po dvou letech své existence, během kterých tato organizace získala spoustu zkušeností s neziskovými digitálními projekty, nyní získala podporu Nadace Avast. Ta podpoří neziskovou organizaci Česko.Digital čtyřmi miliony korun.Počet expertních dobrovolníků komunity Česko.Digital již přesáhl 4 400, což ji činí největší občansko-technologickou organizací v Evropě. I nadále zaznamenává růst a velký zájem o zapojení. S ohledem na růst organizace pracuje tým Česko.Digital na zefektivnění a zpřehlednění na všech frontách, od komunikace po procesní postupy a metodiky. „Zavádíme také nejmodernější nástroje do oblastí, které s nimi často nemají zkušenosti a v co největší míře zapojujeme právě expertní dobrovolníky. Pro lepší organizaci aktivit pracujeme na novém ‚Portálu dobrovolníka‘, který má za cíl zjednodušit zapojení dobrovolníků, nabízet relevantní obsah a příležitosti každému, kdo se chce jakkoliv zapojit,“ shrnul plány vedoucí projektu, softwarový inženýr Tomáš Znamenáček. Právě na tyto aktivity je určena hlavní část prostředků od Nadace Avast.

Dalšími dvěma dílčími cíli partnerství je spolupráce na zaměstnaneckém programu Avastu, který nadace nyní chystá. Česko.Digital je připraveno propojit jak pro bono profesionály z oblasti vývoje, designu, projektového řízení, tak i experty se specifickými znalostmi z oblasti kyberbezpečnosti a ochrany dat z Avastu na neziskové organizace a státní správu, kteří ocení mentoring a konzultace od těchto expertů. Stejně jako ostatní dobrovolníci Česko.Digital získají i ti z Avastu výměnou za svůj čas možnosti dalšího sebevzdělání a profesního síťování.

Třetí oblastí spolupráce bude posílení digitálních kompetencí a principů transparentnosti, otevřenosti a ochrany dat napříč Evropou. Na podzim 2022 chce Česko.Digital zorganizovat setkání, která přinesou inspiraci ze zahraničí a propojení celosvětové sítě občansko-technologických organizací, do kterých by se měli zapojit i přední světoví experti z technologických firem jako je právě Avast.

„S Nadací Avast sdílíme stejný pohled na to, že je potřeba, i prostřednictvím technologií, posilovat otevřenost, odpovědnost jedinců, komunit a celé občanské společnosti. Podporujeme primárně neziskový sektor, ale i stát, který též poskytuje službu svým občanům, komunitám a znevýhodněným skupinám. Naším cílem je pomáhat všechny tyto aktéry propojit a vytvořit funkční ekosystém, ve kterém můžeme společně hledat efektivní řešení,“ říká Eva Pavlíková, CEO komunity expertních dobrovolníků Česko.Digital.

Eva Pavlíková z Česko.Digital a Michal Pěchouček z Nadace Avast
Eva Pavlíková z Česko.Digital a Michal Pěchouček z Nadace Avast

Nadace Avast, která byla založena v roce 2021, navazuje na program filantropických aktivit v zemích, kde má společnost Avast pobočky a zaměstnance, včetně České republiky. Jejím cílem je řešit problémy digitálního vyloučení, odstraňovat překážky v přístupu k digitálním technologiím a prosazovat občanskou participaci v digitálním prostoru.

„Díky aktivitám občansko-technologických organizací jako Česko.Digital, které propojují neziskový svět se státem a nejrůznějšími komunitami včetně těch nejzranitelnějších skupin lidí, vzniká propojený moderní digitální svět, ve kterém bude místo pro každého. Oceňujeme, že Česko.Digital rozvíjí digitální občanství a občanskou participaci tím, že se zaměřuje na udržitelná digitální řešení, která pak mají díky expertnímu dobrovolnictví skutečný dopad na občanskou společnost,“ říká ředitel Nadace Avast Shane Ryan.

„Česko.Digital je velmi důležitá komunita, jejíž dobrovolnické aktivity mají opravdu dopad – ať už na digitalizaci neziskových vzdělávacích projektů, na rozvoj občanské společnosti, boj s fake news nebo na pomoc ve zdravotnictví. Sám jsem během pandemie viděl a zažil sílu a nečekané možnosti dobrovolného zapojení globální tech a vědecké komunity do řešení zásadních problémů lidí a jsem moc rád, že Nadace Avast teď může začít systematicky podporovat aktivity rozvíjející digitální svobodu v Česku,“ dodává Michal Pěchouček, člen správní rady Nadace Avast a technický ředitel Avastu.


 
  

- Inzerce -

JELÍNEK interiér roste bezpečně s Kerio Control a Kerio Connect

JELÍNEK interiérJELÍNEK interiér je přední výrobní společností, která dodává kom­plet­ní vybavení interiérů včetně nábytku, schodišť, zábradlí, dveří, podlah, obkladů a dalších interiérový ch prvků. Vše vyrábí a kompletně montuje po celé ČR a SR. Zaměřuje se jak na standardní konfekční vý robu, tak na unikátní zákaznické návrhy ve spolupráci s bytovými architekty a designéry.

  

- Inzerce -

Nový IT normál? Cloudové služby a otevřený vývoj

Současné nároky na IT a trendy, které podnikům pomohou rozvíjet jejich podnikání a obstát do budoucna v konkurenci, ukázal Red Hat Summit, výroční konference a událost roku v oblasti open source, která proběhla 10. – 11. května. Letošní ročník Red Hat Summitu byl tzv. hybridní, více než 80 přednášek a diskusních panelů je přístupná virtuálně, část programu se odehrála živě v americkém Bostonu. Kromě představení několika klíčových technologických partnerství, například s General Motors, ukázal Red Hat i své produktové novinky. Zeptali jsme se Davida Bečvaříka, technologického lídra pro Českou republiku a Slovensko v Red Hatu, jakou roli nyní v podnikovém IT hraje open source a které z ohlášených novinek jsou zásadní pro náš trh.