facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 24. 2. 2020 15:42 - Ing. Lukáš Grásgruber

Na průmyslové řídící systémy útočí ransoware Snake

Ransoware SnakeSpolečnost Acronis vydala varování před ransowarem Snake, který útočí na průmyslové řídící systémy. Ransomware označený jako Snake (nebo také pozpátku jako EKANS) je mimořádně nebezpečný tím, že útočí na celé průmyslové řídící systémy, tedy na celé sítě a nikoliv na jednotlivé stroje. Ransomware, který se poprvé objevil v prosinci minulého roku, zastavuje specifické procesy vztahující se k ICS operacím a maže Windows zálohy.Snake vstupuje do systému prostřednictvím nezabezpečené RDP konfigurace a je distribuován s využitím spamové pošty a nakažených příloh. Také se ale může do systému dostat s využitím botnetů, exploitů, infikovaných inzerátů, napadených webů, falešných aktualizací či infikovaných instalačních souborů.

„Průmyslové podniky jsou jedním z nejohroženějších odvětví. Útočníci počítají s tím, že každý den zastavené výroby představuje ohromné finanční ztráty a firmy pak pod tlakem výkupné nakonec zaplatí,“ uvedl, Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení Acronis v České republice a na Slovensku.

Ransomwarovým útokům čelilo v nedávné době mnoho průmyslových společností po celém světě, včetně výrobních firem Nissan, Renault, Norsk Hydro, TSMC či ASCO. V České republice zažila útok na svou infrastrukturu koncem minulého roku také společnost OKD, která musela v důsledku napadení na 4 dny přerušit těžbu.

„Firmy dnes mají v zásadě tři možnosti: zaplatit výkupné, s vypětím všech sil obnovit své systémy bez zaplacení, či preventivně pořídit takové řešení, které je uchrání od prvních dvou situací. Není těžké uhodnout, že prevence je ze všech tří možností ta nejméně nákladná – časově i finančně,“ dodává Zdeněk Bínek


 
Atos
  

- Inzerce -

Ransomware, hybridní spisy, docházkové systémy a text mining

IT Systems 3/2020Březnové vydání IT Systems jsme připravovali v situaci, kdy je prakticky celý svět zasažen pandemií nového koronaviru. Ať bude další vývoj pandemie jakýkoli, je zřejmé, že nás koronavir zastihl v mnoha ohledech nepřipravené. Podobně nepřipravení jsme ovšem často i proti virům v kybernetické podobě. I proto jsme jako téma na obálku aktuálního vydání zvolili ransomware, tedy vir, který představuje vážnou hrozbu pro informační systémy, na nichž jsme stále více závislí.