facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 4. 6. 2024 - redakce

Mobilní sítě jsou na půli cesty ke generaci 6G

6GVývoj mobilních telekomunikačních technologií je aktuálně v polovině cesty k vývoji 6G sítí. Současná generace je proto označovaná jako 5.5G a představuje přechodový bod mezi stávajícími 5G a budoucími 6G sítěmi. Zároveň 5.5G slouží jako platforma pro testování a implementaci pokročilých technologií, které budou plně využity v 6G.



Důležitými milníky ve vývoji mobilních sítí další generace byl listopad 2020, kdy byla poprvé definována charakteristika 5.5G, a následné označení 5G-Advanced za druhou fázi 5G organizací 3GPP v roce 2021. Tím odstartovalo zdokonalování norem a zavádění 5.5G do praxe. V současném stavu je 5.5G připravená ke komerčnímu využití během dvou let. Má přinést nové služby, jako jsou mobilní XR, holografické a 3D zážitky a podpořit vývoj autonomního řízení vozidel. Tato technologie také připravuje půdu pro příchod 6G, který se očekává kolem roku 2030.

Co odlišuje 5.5G od 5G

Na rozdíl od 5G, která významně posunula možnosti mobilních sítí nabídkou vyšších rychlostí a spolehlivé komunikace s nízkou latencí, přináší 5.5G specifické inovace, které rozšiřují možnosti sítě:

  • Uplink Centric Broadband Communication (UCBC) poskytuje optimalizaci uploadových kanálů a zlepšuje efektivitu nahrávání dat, což je klíčové pro služby vyžadující vysokou rychlost uploadu jako videokonference nebo cloudové aplikace.
  • Real-Time Broadband Communication (RTBC) zajišťuje podporu pro real-time aplikace, jako jsou online hry nebo služby vyžadující nízkou latenci a vysokou spolehlivost, což umožňuje plynulý a nepřerušovaný průběh dat.

Technologie 5.5G tak nabízí nové možnosti využití pro průmyslové aplikace, zvláště v oblastech vyžadujících vysokou spolehlivost a nízkou latenci. Díky schopnostem, jako je Harmonized Communication and Sensing (HCS), umožňuje 5.5G lepší propojení senzorických dat a komunikace zařízení, což je klíčové pro implementaci inteligentních výrobních linek, které mohou reagovat a adaptovat se na proměnlivé podmínky v reálném čase.

Ohlédnutí za revolucí, která se nekonala

O mobilních sítích páté generace se psalo jako o revoluční technologii, která přinese novou éru mobility a radikálně posune možnosti využití mobilních zařízení. 5G sítě s úžasnou datovou propustností, vysokou stabilitou a nízkou latencí měly umožnit ovládání strojů na dálku, multimediální zábavu v Ultra HD rozlišení, mobilní virtuální realitu, holografické videokonference... Jak to dopadlo? Z pohledu koncových uživatelů nepřinesly 5G sítě téměř nic, protože mobilní operátoři jejich potenciál zabili obchodní politikou a vysokou cenou přenosu mobilních dat. V ČR platíme průměrně asi 170 Kč za každý GB přenesených dat, a proto používáme mobilní zařízení způsobem, pro který dodnes nabízí dostatečnou konektivitu i zastaralé LTE. Většinou už sice máme v kapse telefon s podporou 5G sítě a velmi rychlým připojením, ale za měsíc v průměru přeneseme necelých 10 GB. To je objem dat, který se dá 5G sítí přenést za pár sekund, jenže nám „musí“ vystačit na celý měsíc, protože jinak bychom se nedoplatili.

Technické možnosti 5G sítí jsou tak reálně využité pouze v několika instalacích privátních 5G sítí pro řízení výroby a skladů. Většinou jde o akademické a výzkumné projekty, protože konkurenční bezdrátové technologie jsou efektivnější a 5G má ve skutečnosti navrch jen ve velmi specifických instalacích.

Reálný přínos dalších generací mobilních sítí tak bude silně záviset na dostupnosti technologií a především služeb, které budou jejich prostřednictvím poskytovány. Mnohem více než na technických parametrech. Vzpomeňme například na Blu-ray disky, které měly nahradit DVD, ale jejich přednosti zůstaly nevyužité kvůli obchodní politice filmových producentů. Mobilním sítím 5G a 6G asi nehrozí osud Blu-ray, tedy že by se staly technologií, kterou prostě přeskočíme, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom potřebovali ještě větší rychlost pro tak malý objem přenesených mobilních dat. Snad se do roku 2030, kdy je očekáván příchod 6G, situace změní.

Zdroj: Huawei
 


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.