facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 20. 11. 2013

Mezinárodní konference SpeedChain představila aktuální výzvy logistiky

speedChain1.jpgOsmý ročník mezinárodní logistické konference SpeedChain 2013 proběhl ve středu 13. listopadu již tradičně v Břevnovském klášteře v Praze. I letos reprezentační prostory kláštera byly svědky toho nejlepšího, co nejen česká, ale i světová logistická scéna nabízí. Akci navštívilo historicky největší množství účastníků, kteří se účastnili programu pěti tématicky specializovaných sekcí, diskuzního fóra nebo Logistického Hydepark moderovanho Jakubem Železným. Tradičně došlo také na ocenění logistické osobnosti roku.

Dopolední blok konference byl jako vždy věnovaný především ekonomickým tématům. Svými prezentacemi zaujali všichni přednášející v rámci tohoto bloku: Možnostmi praktické aplikace moderních logistických trendů v logistické praxi zaujal Milan Ludvík, ředitel společnosti ZETES Solutions, nové pohledy na současné výzvy a příležitosti globální logistiky představil prof. G. Don Taylor, Virginia Tech University z USA. Věcným a kritickým pohledem zaměřil svoji prezentaci Martin Tlapa z Úřadu vlády ČR a o nových možnostech využití systému Galileo zajímavě informoval Martin Pichl, zástupce ředitele Odboru kosmických technologií a družicových systémů a vedoucí oddělení ITS a GMES z Ministerstva dopravy ČR.

speedChain1.jpg
Odpolední program byl s ohledem na rekordní počet účastníků a rozmanitost jejich profesních zájmů nejprve rozdělen do čtyř paralelních sekcí.

Sekce s názvem Logistika katalyzátor změn byla zaměřena především na budování supply chain a ve druhé části na efektivnost supply chain a řízení nákladů. Vrcholoví manažeři předních logistických firem se zde podělili o cenné informace pro praktickou orientaci v systému supply chain. Moderátory sekce byli Josef Černý, člen prezidia České logistické asociace (ČLA) a doc. Petr Průša (Dopravní fakulta Jana Pernera v Pardubicích).
Přednášky sekce Svět výroby v pohybu nabídly detailní akcent problematiky železniční a multimodální dopravy a logistiky a distribuce specifického zboží, jakým jsou chemické látky, hromadné substráty či suroviny pro průmyslovou výrobu. Významnou část této sekce představovala i rozsáhlá prezentace evropského projektu Chemlog T&T, jednomu z mála věnovaných problematice integrovaného řešení aspektů logistiky chemických látek hned několika regionů v České republice a SRN. Důležitost prezentace této problematiky v rámci konference SpeedChain, rozdělené do osmi specializovaných prezentací akcentovala ve svém vystoupení paní Heike Clausen, prezidentka International Tank Container Organization (ITOC) a ocenila tuto platformu jako velmi vhodně zvolenou. Sekce tradičně probíhala ve spolupráci a pod taktovkou Svazu chemického průmyslu (SCHP). Moderátory sekce byli Ladislav Špaček (SCHP) a Jan Ekl - Svaz spedice a logistiky (SSL).

Sekce C, Best practice v supply chain, byla rozdělena do dvou navazujících částí. První část moderovaná Jaromírem Linhartem (ČSAD Hodonín), byla orientována na logistický outsourcing v dodavatelských řetězcích a to jak v oblasti výrobní logistiky, tak v oblasti distribuce. Druhá část této sekce byla věnována tématu průmyslových realit, které je již podruhé prezentováno na konferenci SpeedChain a získalo si potřebnou autoritu. Název této části – Realita v průmyslových realitách byl zcela naplněn ve všech prezentacích. Výrazný podíl na úspěchu této části konference měla její moderátorka Simona Černá (IMMOPARK Praha).
speedChain1.jpg

Sekce D s názvem Silniční nákladní doprava probíhala v režii sdružení ČESMAD Bohemia a byla také rozdělena do dvou částí a byla moderována současným, odcházejícím generálním tajemníkem sdružení ČESMAD Bohemia a následně jeho nástupcem. První část nazvanou Uložení nákladu – odpovědnost všech moderoval Martin Špryňar. V této části sekce byla podrobně rozebrána problematika uložení nákladu jak z hlediska právního, z pohledu státní správy i z pohledu dopravy. Závěrečná diskuze jen potvrdila stálou aktuálnost tohoto tématu i nutnosti legislativních změn. Druhou část sekce Bezpečnost, ekonomičnost a ekologie jako faktory kvality moderoval Vojtěch Hromíř. Obsahově tato část poskytla řadu konkrétních námětů a možných postupů nejen pro zvyšování bezpečnosti dopravy, ale stejnou měrou i návody k dosahování vyšší efektivity celého procesu dopravy s důrazem na ekologické dopady silniční nákladní dopravy a přednosti využívání kombinované dopravy.

Závěrečnou část konference tvořil nový modul zařazený do programu konference SpeedChain nazvaný Logistický hydepark s Jakubem Železným, kam se soustředili účastníci všech čtyř sekcí. Tato část proběhla formou řízených rozhovorů s významnými osobnostmi české logistiky. V křesle pro hosta bylo postupně pět reprezentantů logistické sféry, se kterými proběhlo profesionální interview řízené Jakubem Železným. O Logistický Hydepark byl mezi účastníky velký zájem a svým průběhem dokázal, že tato forma programu byla ze strany pořadatelů úspěšnou volbou.

Nedílnou součástí konference byl již devatenáctý ročník slavnostního večera V.I.P. Logistic Randesvouz se společenským programem moderovaný Tomášem Krejčířem.

Akci pořádala společnost Reliant.

foto: archiv Reliant

 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.