facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 24. 1. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Mesh Wi-Fi 6 router pro připojení přes mobilní síť 5G

TP-Link Deco X80Společnost TP-Link přichází se zcela novým routerem Deco X80-5G, který umožňuje vytvoření rychlé sítě Wi-Fi 6 připojenou k internetu přes mobilní síť 5G. Navíc podporuje i technologií TP-Link Mesh a umí tak perfektně spolupracovat s jinými mesh routery od TP-Linku. Poskytne tak bezdrátové, rychlé a stabilní připojení k internetu kdekoli v dosahu mobilní sítě. Stačí vložit datovou SIM kartu mobilního operátora, který poskytuje mobilní data přes 5G za rozumnou cenu, což u nás není snadné a představuje to asi největší omezení využitelnosti zařízení jako je Deco X80-5G.Zavedení tradičních širokopásmových a kabelových připojení k internetu není všude k dispozici. Na některých místech, jako jsou chaty, chalupy, prodejní a prezentační stánky, sklady nebo vzdálené pobočky, je takové připojení mnohdy nemožné nebo komplikované. Deco X80-5G tento problém řeší a připojení k vysokorychlostnímu internetu poskytuje bez komplikované instalace. Stačí k tomu datová SIM karta od operátorů O2, T-Mobile nebo Vodafone, kteří podporují 5G. Deco X80-5G podporuje technologii 5G Sub-6 GHz a zvyšuje rychlost stahování až na 5,0 Gb/s, což je 33x více než 4G LTE připojení a 16,7x více než 4G LTE Advanced.

Router Deco X80-5G funguje ve dvou pásmech a dosahuje maximální teoretické rychlosti 4804 Mbps (5 GHz) a 1148 Mbps (2.4 GHz). Dokáže pokrýt velké prostory a připojit hodně zařízení současně. V případě požadavku na větší pokrytí stačí přidat další jednotku. Routery Deco totiž spolupracují a vytvářejí jednotnou meshovou síť se stejným názvem. Uživatel se tak může v pokrytém prostoru pohybovat a stále je připojen ke stejné síti, přičemž zařízení se vždy připojuje k nejrychlejší jednotce. A to vše se děje automaticky a bez přerušení.

Každá jednotka Deco X80-5G je navíc vybavena 2,5 gigabitovým WAN/LAN portem a 1 gigabitovým WAN/LAN portem. Deco X80-5G tak může sloužit i jako záložní širokopásmový přístupový bod.

Pro zajištění bezpečnosti a dohledu nad provozem slouží aplikace HomeShield, která poskytuje komplexní ochranu sítě, rodičovskou kontrolu a zabezpečení IoT v reálném čase. Uživatelé v ní získají i kompletní statistiku obsahující přehled připojených zařízení, online časovou analýzu, výstup z historie prohlížeče a statistiku koncového zařízení.