- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Jak na efektivní správu kontejnerových klastrů napříč datovými centry i cloudy
Kontejnerizace je hitem posledních let a její popularita stále roste. Efektivní správě kontejnerových klastrů napříč datovými centry a cloudy, škálování a zabezpečení kontejnerizovaných aplikací se bude věnovat program konference Kontajnery v praxi, která se uskuteční 15. května 2024 v hybridním formátu - v prezenční formě v Lindner Hotelu Gallery Central v Bratislavě s online přenosem.


V půldenním programu přední čeští a slovenští odborníci představí nejnovější trendy a technologie v oblasti kontejnerizace a ukáží, jak kontejnery využívají různé organizace a jak řeší výzvy spojené s migrací, automatizací, zálohování a obnovou dat a aplikací.
Nejrozšířenější platformou pro provoz kontejnerizovaných aplikací je otevřený systém Kubernetes. Konkrétní ukázku jeho využití v praxi představí v úvodu konference Ondřej Šika, DevOps architekt, konzultant a lektor, který ukáže, jak s open source platformou Kubernetes zrychlili nasazování a zjednodušili provoz aplikací v Drážním úřadu, a jak probíhala stavba prostředí od začátku až po nasazení do produkčního prostředí.
Vývoj kontejnerizovaných aplikací je doprovázen řadou očekávání. V čem spočívá kouzlo vývoje kontejnerů a jak ho správně zvládnout odhalí ve svém vystoupení Igor Bandurič, softwarový architekt společnosti Eviden. Vývoj kontejnerizovaných aplikací skýtá řadu možností, které mohou zjednodušit implementaci, nasazování i provoz, v praxi se však některé z těchto možností vylučují, nejsou zralé nebo jsou více zbožným přáním než reálnou možností. Bandurič se s účastníky konference podělí o své zkušenosti a postupy, které se v praxi osvědčily.
Používání, spolupráci a nástrojům na poskytování bezpečného prostředí pro aplikace běžící v kontejnerech se ve své přednášce bude věnovat Ondřej Číž, solution inženýr společnosti F5, která je vnímána nejen jako spolehlivý a flexibilní partner v oblasti klasických datových center a cloudových aplikací, ale s příchodem bezplatného webového serveru s otevřeným zdrojovým kódem NGINX velmi výrazně expandovala i do oblasti Kubernetes.
Ověřené koncepty Kubernetes
Kubernetes je už dnes tzv. „battle-tested“ platforma a mnohé koncepty, na kterých je postavena, můžeme považovat za ověřené. Dnes už známe silné a slabé stránky této architektury a můžeme se poučit. Kontejnerový nadšenec Zdenko Vrabel ve své přednášce posluchačům napoví, co nás může Kubernetes naučit o event-driven systémech a API designu, a co můžeme následně použít v našich architekturách a řešeních.
Správa hesel v kontejnerech a cloudu
Typická organizace má 45x více non-human identit než těch lidských. Hesla, certifikáty a tokeny k aplikacím jsou roztroušené po různých klíčenkách, projektech nebo v prostém textu v konfiguračních souborech. To vytváří nejen vážný bezpečnostní problém, ale také brzdí spolupráci a vede k výpadkům provozu. Jan Pergler, solution architekt společnosti CyberArk, ukáže účastníkům ověřené postupy a možné centrální řešení ochrany, tzv. secrets, v kontejnerech a cloudových prostředích.
Jak postupně migrovat aplikace z již existujícího prostředí VM do Kubernetes poradí DevOps specialista a konzultant Tomáš Boros. Kubernetes poskytuje jednoduchý mechanismus zjišťování a řízení služeb za pomoci CoreDNS, který je zároveň dynamický díky vestavěným kontrolám životnosti. Ve světě VM a při standardních nasazeních aplikací tento mechanismus k dispozici není. Boros ve své přednášce ukáže, jak lze pomocí řešení Consul přenést dynamiku a větší přehled o jednotlivých nasazených službách, které se vyrovnají možnostem Kubernetes, do prostředí VM. Řešení Consul zároveň zjednodušuje správu hybridních prostředí a může být přínosem při migraci služeb z prostředí VM do Kubernetes.
Odborná konference Kontajnery v praxi se koná prezenčně i online 15. května 2024 od 9:00 do 14:00 hodin v bratislavském Lindner Hotelu Gallery Central, a je určena jak IT profesionálům a IT manažerům, tak zástupcům organizací ze soukromého i veřejného sektoru, kteří plánují využívat kontejnery ve své podnikové infrastruktuře. Více informací a registrace na kontajnery.exponet.sk/
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |