facebook
Aktuality -> IT společnost - 10. 12. 2019

INSPO 2020 představí ovládání počítače senzory, které snímají mozkovou aktivitu

INSPOJiž dvě desetiletí informuje konference INSPO o nejnovějších pomůckách, aplikacích a technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Řada technologických novinek čeká také návštěvníky INSPO 2020, která se uskuteční 28. března 2020 v Kongresovém centru Praha.Návštěvníci se zde seznámí například s prototypem asistenčního systému BASIL, na jehož vývoji se v rámci mezinárodního projektu podílí Západočeská univerzita v Plzni. Je určen pro lidi, kterým hlava funguje dobře, zároveň jsou však odkázáni na pomoc okolí, protože se prakticky nemohou pohybovat a mají rovněž problémy s mluvením. Díky projektu BASIL můžou komunikovat s počítačem přímo vlastní mozkovou aktivitou. Systém v ní nalezne určující vlny pro požadovanou akci a zajistí pomoc například s otevřením okna v rámci takzvané chytré domácnosti.

Obr.: Březnová konference INSPO 2020 představí mimo jiné i projekt BASIL pro ovládání počítače senzory, které snímají mozkovou aktivitu.
Obr.: Březnová konference INSPO 2020 představí mimo jiné i projekt BASIL pro ovládání počítače senzory, které snímají mozkovou aktivitu.

„Konference mapuje současný vývoj a každým rokem představuje na konkrétních příkladech, jak lze nové poznatky vědy a techniky využít při zlepšování života lidí s různým zdravotním postižením. V posledních letech šlo například o využití neurotechnologií, 3D tisku, nanotechnologií, internetu věcí či umělé inteligence. V roce 2020 k nim přibude virtuální realita,“ uvedl Jaroslav Winter z pořádajícího BMI sdružení.

Velkému zájmu se bude těšit určitě i bionická ruka, kterou společnost Ottobock také představila na dnešní tiskové konferenci. Nedoslýchavé či neslyšící osoby pak jistě velmi potěší aplikace Beey společnosti Newton Technology, která umožní automatické generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči.

Oblast mobilních aplikací je obecně jedním z odvětví, jehož vývoj si lidé před dvaceti lety nedovedli jistě ani představit. Zatímco na začátku tisíciletí mohli například neslyšící komunikovat na dálku jedině poštou či faxem, dnes mohou nejen napsat email či SMS přímo z telefonu, ale také jeho prostřednictvím uskutečnit třeba videohovor. Aplikace Signslate navíc nabízí tlumočení z a do znakového jazyka online přímo z mobilu. To neslyšící ocení zvláště při návštěvě úřadů nebo třeba u doktora.

„Mobilní aplikace dnes pomáhají lidem s nejrůznějšími specifickými potřebami a jsou ukázkou toho, jakým tempem se informační a komunikační technologie pro lidi se zdravotním postižením vyvíjejí. Jsme hrdí na to, že se již řadu let účastníme tohoto vývoje,“ říká Adriana Dergam z Nadace Vodafone ČR, která bude již posedmé generálním partnerem konference INSPO.

Na březnové konferenci budou také vyhlášeny výsledky Ceny ČSOB Internet a můj handicap. Podmínky soutěže jsou vystaveny na http://www.inspo.cz/internet-muj-handicap-0.

Program konference INSPO bude zveřejněn na www.inspo.cz v prvních lednových dnech a současně bude zahájena registrace účastníků.


 
  

- Inzerce -

Spolupráce Lenovo a AMD přináší firmám EPYCká řešení pro datová centra

AMD LenovoVzájemné partnerství společností Lenovo a AMD bylo dlouhé roky orientováno především na počítače a mobilní zařízení. Nejnovější kapitola této spolupráce se však odehrává na poli datových center.