facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 9. 4. 2013 - Karel Heinige

HP představilo servery Moonshot s nízkou spotřebou

Osmého dubna představila oficiálně společnost HP výsledek vývoje v oblasti serverů s nízkou spotřebou – systém nazvaný Moonshot. Slovník o tomto slově říká, že jde o kosmickou loď cestující k Měsíci, resp. že jde o vyslání rakety nebo sondy k měsíci. A HP takto vysílá do světa signál, že disponuje řešením, které má ve srovnání se současnými servery o 89 % nižší nároky na energii, zabírá o 80 % méně místa a také je o 77 % levnější. Na poněkud teatrálně pojaté tiskové konferenci v Londýně se s novinkou seznámili vybraní novináři z celé Evropy i části Asie a mezi nimi i zástupce vydavatelství CCB.


Ke shromážděným novinářům nejprve prostřednictvím projekčního plátna promluvili Meg Whitmanová, prezidentka a CEO HP, a David Donatelli, viceprezident a generální manažer přes podnikové servery (a další podnikové záležitosti). Možná to mělo působit interaktivně, ale bylo příliš zřejmé, že šlo o záznamy, neboť v tom okamžiku už měli v USA představení systému Moonshot  za sebou. Teprve poté se ke slovu dostali zástupci HP reálně přítomní v příjemném prostředí na podobné akce zavedeného pohostinného zařízení se jménem Vanilla, především pak Paul Santeler, viceprezident HP (na obrázku). Ten ukázal fyzicky servery třídy Moonshot ve stojanovém modulu od začátku akce cudně přikrytém černým látkovým přehozem.
HP třídu serverů Moonshot dedikuje pro sociální, mobilní, cloudová a „velká“ data. Současné servery Moonshot 1500 jsou vybaveny procesorem Atom Intel S1200 a tvoří spolu s pamětí, diskem a síťovým připojením jednu modulární jednotku. Takových jednotek se do běžného stojanového „šuplete“ o výšce 4,3U vejde 45, spolu s dalšími moduly jako síťové přepínače, zdroje, chladicí jednotky, atd. Již nyní jsou k dispozici i serverové moduly se čtyřmi procesory, tvořící de facto 4 servery. Pak se do jednoho šuplete vejde 180 serverů a do jednoho stojanu celkem 1800 serverů, přičemž každé šasi sdílí společné komponenty, jako například chlazení, napájení a software pro správu. Ve srovnání s tradičními servery ale zabírá pouhou 1/8 místa.
První systém běží na Linuxu, ale je také kompatibilní také s Windows, VMwarem a tradičními podnikovými aplikacemi, protože je tvořen architekturou x86.
Cena systému Moonshot začíná na 50 605 eurech, která zahrnuje šuple s 45 HP servery ProLiant Moonshot a integrovaný síťový přepínač. 
Moonshot systémy jsou k dispozici již nyní v USA a Kanadě, v Evropě, Asii a Latinské Americe budou v prodeji od počátku května.
Výhledově se počítá se servery HP ProLiant Moonshot, kde budou použity hardwarové komponenty dalších firem spolupracujících s HP, jako jsou AMD, AppliedMicro, Calxeda a Texas Instrument.
 

 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.