facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 8. 12. 2023 - -soitron-

Hackeři milují Vánoce a mají pro nás opět připravenou spoustu „dárků“

Hackerům opět začíná období žní. Jak se blíží Vánoce přinášejí­cí svá­tečního ducha a konec roku s typic­kými dny volna, tak narůstá aktivita kybernetických útočníků. Terčem jsou jednotliv­ci, kteří jsou v tomto období zranitelnější než jindy, ale také firmy. Řada z nich je totiž na prázdninové útoky nepřipravena a odhalí je často až po ná­vra­tu zaměstnanců do pracovního procesu, kdy už je pozdě.Podle amerických agentur FBI a CISA mohou každoročně svátky a dny kolem nich za zvýšený počet útoků – a to nejen ty spojené s oslavami Vánoc a Nového roku. Petr Kocmich„Agentury naznačují, že kyberzločinci se strategicky zaměřují na svátky a večerní hodiny (tzv. OOBH – outside of business hours), aby narušili integritu podnikových sítí. Hackeři vědí, že v kancelářích se v této době pohybuje velmi málo zaměstnanců zodpovědných za fungování infrastruktury a bezpečnosti. Ačkoliv pověřené osoby většinou drží IT pohotovost, schopnost reagovat na bezpečnostní incident se razantně prodlužuje, a to vše v závislosti na kvalitě a dostupnosti hlášení z monitorovacích systémů. A právě proto větší společnosti investují do non-stop bezpečnostního monitoringu,“ odhaluje Petr Kocmich, expert na kyberbezpečnost ze společnosti Soitron.

Výsledkem je, že útočníci získají více času na své zločinecké plány. Ve srovnání s všedním dnem firmám po víkendech a dnech volna trvá daleko déle vyhodnotit rozsah případných útoků.

Během dovolených jsou zaměstnanci mimo své kanceláře nebo firemní počítače a mohou snadněji podlehnout sociálnímu inženýrství nebo phishingovým útokům. Mnoho uživatelů e-maily a pracovní záležitostí řeší i v rámci dovolené ve smartphonu a jejich ostražitost tímto dále klesá. „Je na čase si uvědomit, že pro nadělání škodlivých věcí už dnes nemusí sedět u počítače. Příkladem jsou například naléhavé e-mailové žádosti o schválení, respektive odeslání finančního obnosu nějakému subjektu,“ zmiňuje Petr Kocmich. Tyto e-maily se tváří jako by byly odeslány společností, případně vedením. Dalším příkladem jsou e-maily s požadavkem na nastavení nového hesla (např. z důvodu údržby ICT infrastruktury, nasazování nové aplikace, kybernetického útoku apod.). „Co považujeme za velký problém je to, kdy někteří uživatelé až chronicky potvrzují požadavky z vícefaktorové autentizace, aniž by je vyvolali svou aktivitou, čímž mohou potenciálně např. vpustit útočníka do aplikace pod svým účtem. Útočníci jsou vynalézaví a je potřeba být neustále na pozoru. Koneckonců, kybernetické hrozby si neberou dovolenou,“ poukazuje Petr Kocmich.

Mezi indikátory podezřelé aktivity patří:

  • Anomálie v síťovém provozu;
  • Změna administrátorských práv, vytváření nových privilegovaných účtů nebo eskalace oprávnění k účtu;
  • podezření na krádež přihlašovacích údajů a hesel;
  • podstatné zvýšení dotazů na databáze;
  • geografické nesrovnalosti v přístupech k síti a přihlašování;
  • pokusy o aktivitu uživatelů během neobvyklých časů (v noci, během víkendů, svátků apod.);
  • detekce podezřelých nástrojů nebo malware na koncových bodech, detekce některých technik a taktik kybernetického útoku, detekce indikátorů kompromitace.

Posilte odolnost proti útokům

Prevencí by nemělo být udržování plného počtu zaměstnanců starající se o firemní kybernetickou bezpečnost v dobách volna, ale postarat se o důkladné zabezpečení firemní infrastruktury, dat a minimalizovat riziko pocházející ze sociálního inženýrství. Mezi standardní bezpečnostní procesy by tak měl patřit plán s rozpisem toho, kdo a kdy bude držet pohotovostní službu a jak reagovat v případě bezpečnostního incidentu (definované komunikační kanály a RACI matice, zdroje dat a nástroje pro analýzu). „Aby se dalo předcházet útokům, je nutné myslet komplexně. Každá společnost by měla znát svůj aktuální bezpečnostní stav, tedy úroveň hrozících rizik v závislosti na velikosti a oboru, ve kterém působí. Každá společnost má zároveň jinou úroveň bezpečnostní vyspělosti, tudíž některá bezpečnostní doporučení by měla mít potřebné pre-rekvizity,“ uvádí Petr Kocmich.

Tedy než se společnost například vrhne do implementace SIEMu, měla by nejprve investovat do potřebné konfigurace existujících bezpečnostních prvků případně je doplnit o další bezpečnostních technologie, které budou schopny zvýšit viditelnost v dané oblasti, a právě dodávat potřebná data ke korelaci v rámci SIEMU.

Analýza rizik a bezpečnostní strategie pro zvládání a minimalizování nalezených rizik je tedy dobrým startem. Externí, interní penetrační testy, zase pomáhají detekovat a odhalit chyby v zabezpečení organizací a dávají tedy nutný vhled na oblasti, na které je třeba se zaměřit. „Dobře nastavený monitoring pomáhá s detekcí podezřelých aktivit a potenciálních bezpečnostních incidentů a vhodně zvolené školení zaměstnanců (včetně těch v IT odděleních a managementu) zase pomáhá k celkové odolnosti proti běžným typům útoků, jako je právě například Phishing,“ uvádí Petr Kocmich a dodává, že rovněž preventivní vyhledávání hrozeb dokáže odhalit slabá místa, a hlavně předejít větším problémům, pokud k odhalení dojde včas.

Oproti penetračním testům, které prozradí, jak útočníci mohou vniknut do firemní infrastruktury, preventivní vyhledávání hrozeb identifikuje aktéry, kteří již mohou být přítomni v síti a trávit čas zkoumáním firemních systémů a aplikací. V nich hledají slabá místa, umožňující útok a exfiltraci dat.

Pomoc nabízejí dohledová centra

Přitom je potřeba stále pamatovat na to, že dobře navržený podnikový bezpečnostní systém sice umí upozornit, že ve firemní IT infrastruktuře dochází k nějakému problému, potom však musí nastoupit odborník. Problematiku je totiž třeba řešit 24 hodin denně, 365 dní v roce, a proto má odborník práci velmi ztíženou. V případě, že jde o jednoho experta na organizaci (v některých se dokonce nenachází žádný), tak prakticky nemá nikdy volno.

Martin LohnertŘešením je služba centra kybernetické bezpečnosti (SOC), propojující technologické řešení s týmem zkušených bezpečnostních analytiků a specialistů. Toto bezpečnostní dohledové centrum pracuje 24 hodin denně, monitoruje IT prostředí podniků a neustále sleduje aktuální dění ve světě kybernetické bezpečnosti. V případě nebezpečí aktivuje předem nastavený plán. „Firmy tato služba vyjde podstatně levněji než náklady na tým bezpečnostních specialistů, kteří by pracovali non-stop. Navíc díky tomu, že je využita automatická analýza, lze podezřelé incidenty prověřit a vyřešit během krátké doby,“ prozrazuje Martin Lohnert, další odborník na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Soitron.

V kyberbezpečnosti nelze polevit ani o svátcích

Firmy by neměly čekat a doufat, že jim se útoky vyhnou. Kybernetická bezpečnost je během svátků totiž stejně zásadním tématem, jako kdykoliv jindy v roce. S aktuálně blížícím se obdobím vánočních dovolených a před koncem roku se pro organizace opět stává velkým strašákem, kterého není radno podceňovat. A to se samozřejmě týká i těch českých.


 
  

- PR -

Multi-fyzikální simulace v elektrotechnice s využitím AI

AI nabízí skvělý kompromis mezi rychlostí a přesností pro koncepční simulace


Společnosti Altair Engineering a Schneider Electric spojily síly v projektu, který bychom vám rádi prezentovali jako ukázku úspěš­né­ho využití multi-fyzikálních simulací v elektrotechnické praxi.

  

- PR -

S mluvícím skladem firmy ušetří až 25% nákladů

Tempo růstu firem nabírá na obrátkách. Počet zákazníků roste, zvyšuje se obrat, ale co dělat, když najímání nových zaměstnanců nestačí na stále rychlejší zpracování objednávek? Existuje řada řešení, která při stávajících zásobách a stavech zvýší produktivitu až o 35%, přičemž uspoří firemní náklady až o 25%.