facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 14. 8. 2018

Gartner ocenil tři české technologické firmy titulem Cool Vendor

GartnerV letošním roce zpracovali analytici společnosti Gartner v 66 studiích profily celkem 269 cool dodavatelů – společností, které dokáží propojit technologie a obchodní scénáře inovativním a fascinujícím způsobem. Označení cool dodavatel získaly i tři firmy sídlící či vyvíjející svá řešení v Česku: Neuron Soundware, Stories a Price f(x).



Analytici společnosti Gartner definují cool dodavatele jako malou společnost nabízející technologie či služby které jsou:

  • Inovativní – umožňují uživatelům dělat věci, které dřív dělat nemohli
  • Mají zásadní dopad na byznys, nebo jej v dohledné době mít budou
  • Fascinující – zaujaly pozornost analytiků společnosti Gartner v posledních šesti měsících

Většina cool dodavatelů se věnuje tématům jako je digitalizace, umělá inteligence, internet věcí nebo blockchain a nabízí na jejich základě nevídané možnosti rozvíjet a využívat nové obchodní modely.

„Máme velkou radost, že mezi cool dodavatele byly v letošním roce zařazeny i tři společnosti, jež pocházejí z Česka nebo zde mají svou hlavní vývojovou a produktovou základnu: Neuron Soundware, Price f(x) a Stories. V minulosti byly podobně oceněny například společnosti Apiary a Simplity. Vedle magických kvadrantů, do nichž jsou pravidelně zařazovány například Ataccama, Flowmon a Kentico nebo slovenský Eset, je to další významný úspěch tuzemských technologických firem se špičkovými globálně konkurenceschopnými produkty,“ říká Markéta Kudrnová ze společnosti KPC-Group, která u nás Gartner zastupuje.

Neuron soundware je cool, protože díky své technologii hlubokého učení zvládá rozpoznání zvuků s přesností až 99,6 %. Software Neuron Soundware je přínosný v oblasti prediktivní údržby, využívá totiž zaznamenané zvuky pro odhalení závad na mechanických zařízeních. Zvuky, jež zařízení vydávají, totiž umožňují rozpoznat mechanické závady dříve a přesněji než jiné analogové či digitální metody, jako je měření teploty či lidský sluch. Společnost tak slibuje nižší náklady na údržbu, zlepšení kvality výroby a omezení neplánovaných odstávek zařízení. IoT přístroj NeuronBox je samostatnou výpočetní jednotkou na okraji sítě (edge), jež je instalována přímo vedle stroje, který má být monitorován. Je tak možné monitorovat i několik zařízení současně, zatímco jiná řešení vyžadují fyzické připojení nebo dokonce integraci pro každý stroj.

Neuron soundware založili v roce 2016 Pavel Klinger a Pavel Konečný, který je zároveň současným CEO. Dalším investorem jsou J&T Ventures. Neuron soundware přesunul své sídlo z obchodních důvodů do Velké Británie, vývojová a produktová centrála nicméně zůstává v Česku.

Price f(x) je rychle rostoucí nový hráč s inovativním obchodním modelem, který obrátil naruby B2B segment optimalizace a řízení cen (PO&M). Řešení pro optimalizaci a řízení cen umožňují organizacím efektivně spravovat ceny jejich zboží a služeb. V minulosti tato řešení dosahovala impozantních obchodních výsledků – například zvýšení obratu o 1 % až 5 % a zvýšení marží o 2 % až 10 %. Nebyla ale běžně používána s ohledem na svou cenu a složitost nasazení. Price f(x) nabízí předplatné nástroje Cenotvorba-jako-služba, kde jsou software, jeho nasazení i údržba zahrnuty v jednom měsíčním poplatku. Model cenotvorby jako služby v kombinaci s možností předplatného už od tří měsíců přesouvá riziko případného neúspěchu projektu na stranu dodavatele a eliminuje potřebu velkých investic na straně zákazníka. Celková cena projektu Price f(x) tak může být ve srovnání se zavedenými konkurenty méně než čtvrtinová.

Společnost Price f(x) založili v roce 2011 Christian Tatz, Marcin Cichon a Martin Wricke v Pfaffenhofenu poblíž Mnichova, kde má sídlo. Její hlavní vývojová a produktová centrála nicméně sídlí v ČR, lze ji tedy považovat stejnou měrou i za společnost tuzemskou.

Stories je platforma pro rozšířenou analytiku (augmented analytics), která zpracovává data v časových řadách do formy grafové analýzy běžící v operační paměti (in-memory graph analytics eninge) a je tak schopná analyzovat miliony kombinací a nalézt v datech klíčové faktory ovlivňující jednotlivé metriky.

Funguje tak, že mění data (s jednou i více proměnnými) na masivní vztahovou síť, která je následně použita pro nalezení významných vzorců a souvislostí jako jsou změny, příčiny, trendy a anomálie. Tato zjištění jsou následně prezentována uživatelům v podobě vizuálních a textově okomentovaných příběhů. Uživatelé vidí 5 až 10 nejdůležitějších příběhů, na které by se měli soustředit, v podobě automaticky generovaných titulků, jako například: „Luxusní doplňky jsou aktuálně velmi populární mezi mladšími zákazníky v Brazílii“, nebo „Provozní marže klesá u kategorie holení napříč Spojenými státy“. Nejedná se o upozornění založené na předem nastavených kritériích – jde o zjištění vycházející ze změn v datech, které pomáhají odhalit hlubší problémy a výsledky či příčiny, jež nejsou zjevné. To vše je následně prezentováno vedoucím pracovníkům v dobře známém a srozumitelném formátu hlavních zpráv. Výstupy jsou aktualizovány týdně, denně nebo takřka v reálném čase. Uživatelé mohou jednotlivé příběhy zkoumat podrobněji, aby lépe pochopili souvislosti a příčiny.

Společnost Stories založili v roce 2016 Peter Fedoročko, Vojtěch Roček a Filip Doušek. Startup byl v červenci 2018 prodán americké společnosti Workday.


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.