facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 18. 8. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Francouzské a německé organizace zakládají evropský cloud GAIA-X

GAIA-X22 evropských organizací (11 německých a 11 francouzských) založilo nadaci GAIA-X za účelem vybudování nezávislého cloudového úložiště a posílení evropské datové nezávislosti. Podle zakladatelů má evropský cloud GAIA-X lépe chránit data orgánů evropské unie, evropských firem i občanů EU, protože data spravovaná čínskými či americkými firmami mohou být vydána vládám těchto států, a to i v případě, že jsou skladována na území EU. Start systému je očekáván v roce 2021.Evropská nezisková organizace GAIA-X vznikla na popud francouzské a německé vlády a sdružuje celkem 22 organizací. Má za cíl navrhnout a vytvořit jednotný evropský digitální ekosystém nezávislý na tradičních gigantech jak z Číny, tak z USA. Iniciativa reaguje na rostoucí obavy z toho, že kritickým evropským úřadům i firmám, například bankám, ale třeba i policii, spravují data američtí giganti.

Zapojení evropských subjektů na novém cloudovém systému má do budoucna zajistit bezpečný prostor pro sdílení dat pod ochranou evropského práva. K francouzským a německým zakladatelům by se postupně měly začít připojovat další evropské firmy a vytvořit společný digitální interoperabilní prostor. V případě zapojení subjektů sídlících mimo EU je požadováno dodržování právních předpisů EU.

Vytvoření digitálních ekosystémů vyžaduje budování důvěry a interoperability mezi všemi uživateli a poskytovateli cloudu. GAIA-X bude řešit tuto výzvu prostřednictvím společného souboru politik, „architektury standardů“ a sady „federačních služeb“, které sdružují stávající poskytovatele cloudu a jejich služby a ve kterých lze s daty a aplikacemi zacházet způsobem, který zaručuje plnou kontrolu.

Mezi 22 zakládajícími členy iniciativy GAIA-X je 11 německých a 11 francouzských organizací. Za Německo jsou to společnosti Beckhoff, Bosch, BMW, DE-CIX, Deutsche Telekom, Fraunhofer, German Edge Cloud, International Data Spaces Association, PlusServer, SAP a Siemens. Za Francii nadaci podpořily Amadeus, Atos, CISPE, Docaposte, EDF, Institut Mines Telecom, Orange, 3DS Outscale, OVHcloud, Safran a Scaleway.

 
  

- Inzerce -

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

  

- Inzerce -

ERP pro digitalizaci projektově orientovaných společností

Projektově orientované společnosti se často musí potýkat s těžko předvídatelnými změnami. Ať už to jsou změny v dodávkách materiálu, poptávce nebo reakce na vydaná opatření a regulace. Změna však nemusí nutně znamenat ztrátu, zpomalení dodávky nebo nemožnost vyjít zákazníkům vstříc. Změnu můžete vnímat i jako příležitost a věřte, že digitalizace je jedním ze základních předpokladů úspěšného využití příležitostí, které trh nabízí.

Helios
- inzerce -