Aktuality -> Komunikace a sítě - 9. 10. 2019

Evropa zaostává v implementaci 5G

Podle reportu 5G Outlook for Europe sponzorovaného společností Ericsson, Evropa zaostává v implementaci mobilních sítí 5G za Severní Amerikou i východní Asií. Provozovatelé jihokorejských sítí dosáhli již čtyři měsíce od zavedení 5G počtu 2 milionů účastníků. USA aspirují na to, že zajistí největší pokrytí populace v nejkratším čase, zatímco Evropa se stále zaměřuje primárně na větší města a pouze na rychlý bezdrátový přístup (FWA). Další zpoždění může mít v Evropě negativní vliv na podniky i spotřebitele.



I přesto, že mají evropští operátoři k dispozici dostatek středních pásem spektra (3,5 GHz-6 GHz), husté síťové pokrytí, vysoké náklady a v porovnání s Asií a USA i nížší ARPU, vytvářejí ekonomické překážky a zpomalují celý proces. Toto zpoždění může vést k tomu, že mnoho evropských podniků získá přístup k nejnovějším technologiím a inovacím až v pozdější fázi. Další překážkou pro zavedení 5G je roztříštěnost přidělování 5G spektra na evropském kontinentu a to, že přidělování kmitočtů není efektivně koordinováno přes hranice států.

Někteří evropští regulátoři a operátoři se dokonce domnívají, že s nasazením 5G má smysl počkat a poté se učit od asijských a amerických kolegů. Je však velmi pravděpodobné, že tento přístup rozdíly mezi trhy ještě více prohloubí.

„Jedním ze základních předpokladů úspěšné digitalizace společnosti je spolehlivá a vysoce kvalitní infrastruktura mobilní sítě. V České republice se spuštění 5G ve větším měřítku dočkáme až po aukci klíčových frekvencí, která se již oproti úplně původnímu předpokladu, v čase posunula. Očekávání státu ohledně výnosu z aukce frekvencí by měla být spíš nahrazena náročnými požadavky na pokrytí 5G signálem," říká Jiří Rynt ze společnosti Ericsson.

K tomu, aby při zavádění 5G Evropa nezaostávala za ostatními rozvinutými regiony, je nutné přizpůsobit politiku spektra a infrastruktury, zmírnit finanční zátěž mobilních operátorů, zlepšit přeshraniční koordinaci a omezit regulační překážky při výstavbě. Úroveň a dostupnost mobilního připojení se staly nedílným předpokladem hospodářského růstu a přináší významné výhody daleko za hranicemi komunikačních odvětví. Stejně jako v USA a východní Asii, musí strategie evropských vlád odrážet důležitost zavedení sítí 5G v Evropě jak pro její obyvatele, tak pro průmysl.


 
  

- PR -

Když chcete lepší sklad, ale nechcete měnit celý systém

Q.WMS přináší rychlé výsledky bez nákladného upgradu


Ve skladech se často rozhoduje o tom, jestli firma vydělává, nebo jen „točí“ zásoby. Přesto se i dnes setkáváme s prostředím, kde se zboží hledá „po paměti“, procesy jsou závislé na konkrétních lidech a ERP systém plní spíše roli evidence než aktivního nástroje řízení. Přitom cesta ke zlepšení nemusí znamenat výměnu celého ERP systému, a tak nemusí být složitá ani nákladná.

  

- PR -

Úspěch v e-commerce stojí na datech a logistice

Pomohou řešení Pimics a DLD


Dnes už v e-commerce nerozhoduje jen cena či vzhled vašeho e-shopu. O úspěchu stále více rozhodují kvalitní produktová data, schopnost rychle reagovat na změny a logistika bez zbytečných prodlev. A právě tyto vysoké nároky současných zákazníků lze uspokojit s pomocí řešení Pimics a DLD.