facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 25. 1. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Epson skončí s prodejem laserových tiskáren, dá přednost úspornějšímu inkoustovému tisku

Společnost Epson se už delší dobu silně orientuje na oblast inkoustové­ho tisku a otevřeně se hlásí k jeho výhodám z hlediska udržitelnosti. Nyní dokonce oznámila, že zcela upouští od vývoje, výroby a prodeje laserových tiskáren. Do roku 2026 je přestane celosvětově prodávat a distribuovat. Nadále se tak bude soustředit na inkoustový tisk, jehož možnosti stále rostou. Dokladem je i nová modelová řadu inkoustových firemních tiskáren Epson s rychlostí 40–60 stran za minutu.Společnost Epson potvrdila svůj závazek přejít na inkoustový kancelářský tisk a oznámila, že do roku 2026 přestane celosvětově prodávat a distribuovat laserové tiskárny. Společnost své rozhodnutí vysvětluje větším potenciálem inkoustového tisku k dosažení významného pokroku v oblasti udržitelnosti. To je způsobeno odlišným fungováním obou technologií – laserová technologie potřebuje teplo k zapečení toneru na papír, zatímco inkoustová technologie je studená a vyžaduje méně energie.

Marcel Divín ze společnosti Epson Europe CZ&SK k tomu dodává: „Rozhodnutí opustit trh s laserovými tiskárnami bylo nevyhnutelné. Naše společnost se zavázala k udržitelným inovacím a postupům, ale laserové tiskárny do tohoto rámce nezapadají. Jejich spotřeba energie je vyšší než u firemních inkoustových tiskáren a mají více spotřebních dílů. Naše tisková divize se bude stoprocentně věnovat piezoelektrickému inkoustovému tisku s technologií Heat-Free.“

Rozhodnutí Epsonu souzní s předpovědí vývoje na trhu s firemními tiskárnami. Z dat IDC totiž vyplývá, že trh s firemními inkoustovými tiskárnami v západní Evropě vzroste o +5,1 % ročně, zatímco poptávka po laserovém tisku klesne o 0,4 %, přičemž růst poptávky po firemních inkoustových tiskárnách vykazuje podobné trendy i v regionech CEE a MEA. Výzkum IDC také ukazuje, že 88 % osob s rozhodovací pravomocí v oblasti hardwaru nyní považuje spotřebu energie a odpad (87 %) za „extrémně“ nebo „velice“ důležité faktory při výběru nových tiskáren.

Pro uspokojení poptávky firem po výkonných inkoustových tiskárnách uvádí Epson na trh novou řada tiskáren WorkForce Enterprise AM, která využívá piezoelektrickou technologii Heat-Free s liniovou hlavou. Díky tomu umožňuje rychlost tisku 40–60 stran za minutu a doplňuje nabídku inkoustových tiskáren Epsonu tak, aby pokrývala firemní potřeby od malých pracovních skupin až po vysokorychlostní zařízení.