facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 11. 5. 2018

DVB-T2 je globálním trendem, který může zvýšit podíl placených TV služeb

DVB-T2Lidé, kteří využívají příjem televize klasickou anténou mají tři roky na to připravit se na přechod na nový standard vysílání DVB-T2. Na ten postupně přecházejí země napříč celým světem, nejde tedy o nějaký diktát ze strany Evropské unie. Přechod na DVB-T2 je globálním trendem, který v kmitočtovém spektru uvolňuje prostor pro jiné bezdrátové služby, především mobilní internet. V důsledku však oslabí podíl anténní příjem TV, protože lze očekávat, že část příjemců DVB-T přejde rovnou k jinému typu příjmu televize, jako je např. IPTV, která nabízí širší možnosti a funkce. Lze předpokládat, že se bude opakovat situace při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání, který vedl k přechodu části uživatelů k satelitnímu, kabelovému nebo internetovému příjmu TV.Při výběru zařízení pro DVB-T2 dejte pozor podporu kodeku H.265

Mezi televizními diváky přijímajícími na svých televizorech digitální zemské vysílání již několik měsíců víří široce diskutované téma přechodu na nový standard vysílání DVB-T2, který by měl být v tuzemsku dokončen do 1. února 2021. Nový standard s sebou přinese možnosti pro rozšíření nabídky programů i pořadů v HD či UltraHD kvalitě, ale též komplikace pro uživatele. Ti si budou muset zakoupit kompatibilní televizor, případně set-top box. „Při koupi nového televizoru pro příjem standardu DVB-T2 se vyplatí být obezřetný. Je nutné koupit takové zařízení, které bude nejen schopné DVB-T2 přijímat, ale navíc musí disponovat i správným kodekem. V České republice se totiž bude vysílat ve vyspělejším kódování H.265 / HEVC, nikoliv v H.264 AVC. Televizor tak musí být jednak kompatibilní s DVB-T2 a navíc musí umět zpracovat kódování H.265 / HEVC,“ upozorňuje Pavel Górecki, jednatel společnosti, která provozuje platformu televize přes internetový protokol (IPTV) Lepší.TV.

Lidé, kteří přijímají placené služby televizního vysílání, tedy televizi kabelovou, satelitní či zmíněnou IPTV, si s přechodem na nový standard nemusejí dělat starosti, neboť pro ně se nic nemění. V tomto ohledu se dokonce očekává, že podíl digitálního zemského vysílání může v souvislosti s přechodem na DVB-T2 v roce 2020 poklesnout právě na úkor ostatních televizních platforem. Zejména internetové televizní vysílání je v současnosti na vzestupu a komplikace spojené s přechodem na DVB-T2 by mohlo k jeho vyzkoušení nalákat ještě větší množství lidí. „Počet uživatelů naší IPTV platformy se kupříkladu meziročně zvýšil hned čtyřnásobně. A nejde přitom jen o mladou generaci, která je s internetem pevně sžitá – věkový průměr našich uživatelů je 49 let,“ prozrazuje Pavel Górecki.

DVB-T2 je globálním trendem, ne pouhým diktátem úřadů

O přechodu na DVB-T2 vysílání se mezi širokou veřejností poměrně často hovoří jako o diktátu Evropské unie, který nic moc nového nepřináší a jen komplikuje život běžného televizního diváka. Zde je ovšem potřeba si uvědomit, že se DVB-T2 zdaleka netýká jen zemí EU, ale celého světa, a že jde o globální trend modernizace zemského vysílání. Proces přechodu na nový standard tak probíhá či již proběhl v zemích napříč celou zeměkoulí.

„Předvídatelný a řízený přechod na DVB-T2 je sám o sobě klíčovým, podstatným a odpovědným krokem státu k dlouhodobému udržení bezplatného zemského televizního vysílání,“ podotýká Štěpánka Filipová z Ministerstva průmyslu a obchodu. „Jsme si vědomi toho, že domácnostem kvůli přechodu vzniknou určité finanční náklady. K jejich snížení ovšem nepochybně přispívá rozložení procesu přechodu na DVB-T2 na delší časové období – téměř 3 roky –, takže se diváci mohou na výměnu svých přijímačů včas a bez stresu připravit,“ dodává Štěpánka Filipová.


 
  

- Inzerce -

Spolupráce Lenovo a AMD přináší firmám EPYCká řešení pro datová centra

AMD LenovoVzájemné partnerství společností Lenovo a AMD bylo dlouhé roky orientováno především na počítače a mobilní zařízení. Nejnovější kapitola této spolupráce se však odehrává na poli datových center.