facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 1. 9. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Distribuce dálničních e-známek prostřednictvím e-shopů zatím nedává smysl

SFDIVe středu 26. srpna proběhla první veřejná konzultace k prodeji dálničních e-známek. Na straně provozovatelů internetových obchodů ovšem zatím panují rozpaky nad možností distribuce dálničních e-známek prostřednictvím jejich e-shopů. Prostřednictvím Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se e-shopy vyjádřily pozitivně ke snaze o zapojení soukromého sektoru. Ekonomicky negativní bilance, kterou případná distribuce e-známek on-line obchodům způsobí, ovšem jejich aktivnímu zapojení brání.Veřejná konzultace, na kterou Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přizval komerční subjekty (nejen) z oblasti e-commerce, vnesla světlo do některých otázek. „Oceňujeme, že nám SFDI upřesnil, co od projektu stát čeká. Vyjasnili jsme si důležité pojmy. Nebude se jednat o klasický prodej, jako je tomu u zboží a služeb. Jedná se o výběr poplatku, tedy účelově určené daně. Proto zde nebude platit občanský zákoník ani zákon o ochraně spotřebitele. Na poplatek se nevztahuje ani DPH,“ zrekapituloval základní informace z jednání výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Z pohledu e-shopů je ovšem důležité především to, že na prodeji nebudou mít žádnou marži. Dokonce naopak díky poplatkům a dalším povinnostem bude prodej sám o sobě ztrátový. „Jsme rozpačití. Na jednu stranu oceňujeme pozitivní přístup ze strany státu, který se snaží zapojit do tohoto projektu komerční sektor. Na druhou stranu se ukazuje, že pokud nedojde k úpravě legislativy, nebude dávat e-shopům prakticky žádný smysl, aby se do projektu zapojovaly, protože by šlo o ztrátovou činnost. Nejenom na tomto příkladu se ukazuje, jak je potřeba inovovat a hlavně zpružnit legislativu, aby v tomto státě bylo možné plnohodnotně fungovat v rámci digitálního světa. Dochází tak k situaci, kdy občan, daňový poplatník nemůže mít tu nejlepší službu ze strany státu (a třeba v kooperaci s komerční sférou). A to z důvodu, že existuje určitá legislativní překážka. Jsme ochotni tuto skutečnost respektovat, ale zároveň je nutné iniciovat legislativní změnu a další změny do budoucna,“ zhodnotil na závěr Jan Vetyška.

V současné době se otevírá prostor pro dotazy SFDI. Asociace pro elektronickou komerci bude své dotazy směřovat v první řadě k upřesnění, zda a případně v jaké fázi je potenciální změna legislativy. A to tak, aby úhrady za poplatky, v tomto konkrétním případě za dálniční e-známky, bylo možné pro soukromý sektor vybírat ekonomicky smysluplně.


 
  

- Inzerce -

ERP pro digitalizaci projektově orientovaných společností

Projektově orientované společnosti se často musí potýkat s těžko předvídatelnými změnami. Ať už to jsou změny v dodávkách materiálu, poptávce nebo reakce na vydaná opatření a regulace. Změna však nemusí nutně znamenat ztrátu, zpomalení dodávky nebo nemožnost vyjít zákazníkům vstříc. Změnu můžete vnímat i jako příležitost a věřte, že digitalizace je jedním ze základních předpokladů úspěšného využití příležitostí, které trh nabízí.

  

- Inzerce -

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -