facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 25. 3. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Co je nového ve světě WiFi?

TP-LinkPokud se zajímáte o bezdrátové sítě, nemohlo vám uniknout, že se v poslední době objevilo několik důležitých inovací, které zásadním způsobem vylepšují bezpečnost, propustnost a rychlost WiFi. Pokud se o síťové technologie nezajímáte, přijměte následující letmý přehled, co je ve světě WiFi nového.



WPA3 pro větší bezpečnost

Prvním přínosem je zabezpečovací protokol WPA3, o kterém se hodně mluvilo, ale dlouho se v této oblasti mnoho nedělo. Přitom předchozí bezpečnostní protokol WPA2 je nabouratelný, a tím pádem může útočník proniknout do vaší sítě. Někteří výrobci proto vydali aktualizaci firmwaru z WPA2 na WPA3, mnoho jich ale v konečném součtu nebylo. Blýská se však na lepší časy, a tak protokol WPA3 se stává součástí nových routerů už v první výbavě od výrobce.

WiFi 6 a MU-MIMO pro větší propustnost

Druhou věcí je poměrně revoluční bezdrátový protokol WiFi 6, který by měl vaší síti zajistit dostatečný výkon po dobu mnoha dalších let. A co jsou přínosy této technologie? Tak především vyšší průchodnost a efektivita přenosu dat obousměrně, takže router s touto technologií nepůsobí jako brzda průchodu dat při hraní her nebo sledování videa ve 4K nebo 8K. Důležité je, že WiFi 6 se může domluvit s nositelnými zařízeními tak, aby efektivita spolupráce byla vždy co nejvyšší – díky tomu energetická náročnost těchto nositelných zařízení klesá – a pro vás to znamená, že taková zařízení mohou pracovat déle bez nutnosti dobíjení baterie.

Dalším přínosem je MU-MIMO, technologie zvyšující průchodnost dat pro více zařízení současně. Lepšímu uživatelskému zážitku při používání WiFi pomáhá i technologie QoS, který vybraným zařízením v bezdrátové síti uděluje prioritu v přenosu dat. Tak třeba tablet, na kterém přehráváte video, nebo herní ovladač mají přednost před jinými zařízeními, u kterých až tak nezáleží na rychlé dostupnosti dat, příkladem budiž síťová tiskárna.

Mesh pro lepší pokrytí a jednodušší nastavení

Na trhu se nově objevují také zařízení typu Mesh, která dokážou vykrýt signálem i dosud hluchá místa ve vašem domě. Dříve se tato věc řešila použitím opakovačů signálu nebo dalším WiFi routerem, ale problém byl v reálné nemožnosti použít současně stejný název sítě u primárního routeru a pak i opakovače, protože by nositelné zařízení z toho bylo paf. Mesh technologie umožní přidávat Mesh opakovače dle libosti a výhodou je právě to, že v jednom domě existuje jen jedna síť s jedním názvem. Dříve se nositelné zařízení po opuštění prostoru pokrytého signálem primárního bezdrátového Wi-Fi routeru muselo „přelaďovat“ na jinou Wi-Fi síť – a to trvalo i několik sekund, v lepším případě. Nyní se pohybujete po domě a je vám úplně jedno, kde jste a z jakého zařízení signál přijímáte. Telefon se nemusí přelaďovat, a tím třeba stream videa není přerušený, ani když přejdete z obýváku do garáže.

A jak vypadají zařízení, ve kterých uvedené nové technologie a vylepšení WiFi najdete? Pojďme si představit několik zařízení z portfolia značky TP-Link.

AX90

Router TP-Link Archer AX90

Prvním ze zařízení, na která chceme upozornit, je router TP-Link AX90. Jde o třípásmový WiFi router podporující výše zmíněný protokol Wi-Fi 6, díky kterému je průchodnost dat v bezdrátové síti až 6,6 Gb/s (6 600 Mb/s). U tohoto routeru můžete rovněž nastavovat i priority QoS pro vybraná zařízení.

Co je však u tohoto modelu mimořádné, je WAN/LAN port s rychlostí 2,5 Gb/s. Dosud jsme se totiž u domácích routerů setkávali jen s možností připojení rychlostí typicky do 1 Gb/s. Jenže poskytovatelé internetového připojení (ISP) postupně přecházejí na vysokorychlostní sítě postavené na optice, kde se reálná rychlost připojení může přehoupnout přes hranici 1 Gb/s. A nabídka takových připojení jistě především v městských aglomeracích poroste. Router AX90 je už na to připraven.

Možná bychom zde mohli přidat malé zamyšlení, k čemu je rychlost na bezdrátové síti 6 600 Mb/s, když vaše připojení k internetu má třeba jen 30 Mb/s? Rychlost připojení je limitujícím faktorem pro komunikaci s vnější sítí (WAN), ale v domácí síti se data mohou prohánět rychlostí daleko vyšší. Tak třeba pokud používáte NAS, síťový datový server, ten většinou nabízí možnost připojení přes ethernetový kabel 1 Gb/s, pokud jich máte doma víc nebo je máte připojeny přes Wi-Fi vyšší rychlostí, než je zmíněný 1 Gb/s, pak je užitečné, když přenos dat v síti nebude ničím zdržován a data budou plout nejvyšší možnou rychlostí. Limitujícím faktorem je pak rychlost a způsob připojení k routeru. Dalšími zařízeními mohou být kamerové bezpečnostní systémy a další.

Mimochodem, osm antén routeru AX90 podporuje technologii Beamforming, zjednodušeně řečeno sledování polohy mobilních zařízení, na která je směrován signál tak, aby v místě příjmu měl vždy maximální možnou intenzitu a spojení bylo co nejlepší. Nechybí ani technologie OFDMA a MU-MIMO, které dokážou směrovat toky do více zařízení současně.

O pohon routeru se stará výkonný čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz, který nejen zvládne obsloužit všechna připojená zařízení, ale stará se také o zabezpečení typu WPA3 pro robustnější šifrování Wi-Fi. Nesmíme zapomenout ani na podporu technologie Mesh, tedy možnost připojení opakovačů s výhodou využití jednoho názvu celé sítě pro celý objekt. Příjemná je také možnost nastavení routeru klasicky přes webové rozhraní, ale i s pomocí aplikace Tether z mobilního zařízení.

Deco X20

WiFi 6 Mesh systém TP-Link Deco X20

Novinkou v nabídce TP-Linku je Mesh systém Deco AX20, který splní požadavky na to, aby váš dům byl beze zbytku pokryt signálem Wi-Fi. K tomu slouží možnost připojit více jednotek umístěných na hranici, kam signál z prioritní jednotky ještě dosáhne. I tady využijete možnost používat v celém obydlí jeden název Wi-Fi sítě bez toho, aby se nositelné zařízení muselo stále přelaďovat na jiný název sítě, jak tomu bylo dříve. Mesh síť vytvořená pomocí Deco X20 dokáže najednou obsloužit až 150 zařízení. Technologie OFDMA a MU-MIMO čtyřnásobně zvyšují kapacitu a umožňují bezproblémový současný přenos k více zařízením. I zde se používá šifrování WPA3 a prioritizace aktivit (QoS).

A co vás může ještě zaujmout, je to, že tento přístroj podporuje ovládání hlasovými příkazy, je totiž kompatibilní s Amazon Alexa.

AX50

Dostupný Wi-Fi 6 router TP-Link Archer AX50

Na závěr ještě představme gigabitový router s podporou WiFi 6. Jde o dvoupásmový router TP-Link Archer AX50 s rychlostí propojení až 3 000 Mb/s. Podporuje technologie OFDMA, která nabízí čtyřikrát vyšší kapacitu připojení, aby umožnila simultánní přenos na více zařízení s extrémně nízkou latencí, čtveřice antén a technologie Beamforming se pak postará o silné a spolehlivé Wi-Fi pokrytí signálem v celé domácnosti. I tento router je kompatibilní s Amazon Alexa, a proto jej můžete ovládat hlasovými příkazy.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.