Aktuality -> IT společnost - 21. 7. 2025 - redakce

Český červený kříž spouští kurzy první pomoci s použitím virtuální reality

Český červený kříž spouští nový formát kurzů první pomoci, který spojuje klasickou výuku s moderní technologií – virtuální realitou. Kurz nabídne účastníkům nejen základní poznatky, jak v krizové situaci zachránit život, ale také umožní bezpečně si to vyzkoušet v realistických situacích. Účastníci kurzu se naučí, jak rozpoznat bezvědomí, zahájit základní neodkladnou resuscitaci a bezpečně použít automatizovaný externí defibrilátor (AED) – to vše během tříhodinového kurzu pod vedením zkušených instruktorů Českého červeného kříže (ČČK). 



 Unikátní součástí kurzu je 30minutový trénink ve VR, v němž si účastníci bezpečně vyzkouší, jak zvládnout tři různé krizové scénáře. Ty simulují skutečné situace, se kterými se může setkat každý – ať už na ulici, doma nebo třeba na výletě. Tato forma výuky umožňuje nejen bezpečný nácvik, ale i silnější zapamatování a přenesení dovedností do reálného života. 

Virtuální realita nám umožňuje připravit účastníky na skutečné krizové situace daleko efektivněji. Učíme je, jak zvládat stres, jak se rozhodovat pod tlakem a jak převzít zodpovědnost. Tento zážitek zvyšuje pravděpodobnost, že člověk v reálné situaci skutečně zasáhne, říká Ing. Marek Chaloupecký, vedoucí projektu kurzů ČČK ve virtuální realitě. 
 
 
Kurz je určen široké veřejnosti – jak úplným laikům tak i těm, kteří si chtějí své znalosti zopakovat. Probíhá pod vedením zkušených lektorů ČČK a každý účastník po absolvování obdrží osvědčení o školení první pomoci . Kurzy jsou momentálně k dispozici v  Praze a ve Frýdku-Místku, brzy přibude i Jablonec nad Nisou  a další místa.
 
 
Kurzy ČČK, které využívají technologii VR, vznikly díky spolupráci se společností VR Training. Kurzy vycházejí z programu VR Rescue, který kombinuje medicínskou odbornost s moderní vzdělávací přístupy. Technologie byla veřejnosti představena na červnové akci VR Rescue 1000, která proběhla v Plzni pod záštitou Ministerstva zdravotnictví. Během jednoho dne si zde více než 1 200 lidí vyzkoušelo nácvik první pomoci v reálném čase, ve virtuální realitě. Zkušenosti z této akce ukázaly, že zájem o výuku formou zážitku je obrovský. Virtuální realita neodrazuje – naopak motivuje, vtahuje a pomáhá odbourat strach z chyby. Výrazně zvyšuje zapamatování a tím i pravděpodobnost správné reakce v reálné, často stresové, situaci .
 
 
Minuty, na kterých záleží
Bez včasné první pomoci může být o osudu člověka rozhodnuto během několika málo okamžiků. Přitom naučit se reagovat správně znamená zvládnout jen několik jednoduchých úkonů. Je však nutné mít je nejen teoreticky nastudované, ale i prakticky zažité – automatizované. A právě k tomu slouží zážitkové školení s využitím virtuální reality, která díky svému realistickému prostředí přibližuje trénink co nejblíže skutečným situacím. 
U život ohrožujících stavů rozhoduje o přežití člověka včasně zahájená první pomoc. Je ale nutné začít už v prvních minutách – například při zástavě krevního oběhu dochází k nevratnému poškození mozku už po asi 5 minutách. V tak krátkém čase ale na místě téměř nikdy nebude Zdravotnická záchranná služba. Pomoci musí umět proto ten, kdo je právě nablízku , zdůrazňuje Doc. Marek Jukl, prezident ČČK. 
 
Přehled kurzů ČČK a možnosti přihlášení najdete na eshop.cervenykriz.eu .
 
Zdroj: ČČK

 
  

- PR -

I malé firmy jsou terčem kybernetických útoků Jak se jim mohou bránit?

Mnoho drobných podnikatelů a majitelů menších firem si myslí, že kybernetické útoky se jich netýkají. „Proč by si zrovna mě hacker vybíral?“ říkají si, protože věří, že jejich „malý“ byznys není pro útočníky zajímavý. Realita je ale jiná. Malé podnikatelské subjekty, která často nedisponují rozsáhlým řešením kybernetické bezpečnosti, jsou pro hackery naopak snadnějším, a o to atraktivnějším cílem.

  

- PR -

Specializovaná vyhledávací řešení překonávají generativní AI

V kontextu neutuchajícího zájmu o generativní AI se nás zákazníci často ptají: "Co nabídnete oproti AI?" Správá otázka ovšem zní: Co vlastně mohou generativní AI řešení nabídnout oproti specializovaným vyhledávacím systémům pro firemní data?