- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (30)
- CRM (51)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (87)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (53)
- WMS (30)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (36)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (80)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (47)
- IT řešení pro stavebnictví (25)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | ||
Černý trh s hacknutými servery
Odborníci již dlouho varují před profesionalizací kybernetických zločinců, jejichž hlavní motivací už dávno není nějaká pochybná prestiž v rámci hackerské komunity, ale jednoduše peníze. Velké peníze. Obchodují s ukradenými databázemi, nabízejí provedení DDoS útoku za úplatu. Jednoznačně to potvrzuje aktuální úlovek analytiků z Kapspersky Lab, kteří odhalili celosvětové fórum, ve kterém kybernetičtí zločinci kupují a prodávají přístupy k hacknutým serverům za pouhých 6 dolarů (asi 145 Kč).
Obchod xDedic, který pravděpodobně ovládá rusky mluvící skupina, v současné době nabízí k prodeji více než 70 000 protokolů RDP (Remote Desktop Protocol). Mnoho serverů hostí nebo poskytuje přístup k oblíbeným uživatelským webům a službám. Některé mají software nainstalovaný pro direct mail, účetnictví a Point-of-Sale procesy (PoS). Servery mohou být zneužity k útoku na infrastrukturu jejich majitelů nebo jako základ pro větší útoky. Jejich majitelé, včetně vládních jednotek, korporací a univerzit, mezitím nemají ani tušení, co se děje.
xDedic je příkladem nového druhu kyberzločineckého obchodu. Je dobře organizovaný se silnou podporou a nabízí komukoli levný a rychlý přístup k legitimní organizační infrastruktuře. Dokáže tak udržet zločiny mimo dosah radaru co nejdéle.
Na existenci xDedic upozornil analytiky Kaspersky Lab jeden evropský poskytovatel internetového připojení (ISP). Společnosti začali na vyšetřování, jak fórum funguje, spolupracovat. Celý proces je jednoduchý a důkladný. Útočníci se nabourají do serverů a získané údaje poskytnou xDedic. U hacknutých serverů jsou pak zkontrolovány RDP konfigurace, paměť, software, historie vyhledávání a další – všechny doplňky, které mohl uživatel prohledávat před samotným nákupem. Po tomto procesu jsou servery přidány do stále rostoucí databáze.
Členové fóra xDedic mohou za poplatek získat přístup k serveru, ke všem jeho datům nebo ho použít jako platformu pro další škodlivé útoky. Potenciálně to může zahrnovat cílené útoky, malware, DDoS, phishing, sociální inženýrství, adware útoky a další.
xDedic byl pravděpodobně spuštěn v průběhu roku 2014. Od poloviny následujícího roku jeho popularita značně rostla. V květnu 2016 už obsahoval celkem 70 624 serverů na prodej ze 173 zemí světa, které nabídlo 416 různých prodejců. Mezi top deset zemí, ve kterých hrozí nebezpečí, patří Brazílie, Čína, Rusko, Indie, Španělsko, Itálie, Francie, Austrálie, Jihoafrická republika a Malajsie. Skupina, která stojí za xDedic nabízí pouze obchodní platformu a nemá žádné spojení ani vztahy s prodejci.
Více se o xDedic dozvíte zde.
Formulář pro přidání akce