facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 19. 5. 2005

Astron spouští nejvýkonnější superpočítač v Evropě

Astron.jpgSystém IBM Blue Gene je s výkonem 27,4 teraflopů v benchmarku LINPACK nejrychlejším superpočítačem v Evropě. Tento počítač bude srdcem nového typu rádiového teleskopu, který vyvíjí nizozemská astronomická organizace ASTRON. ASTRON IBM Blue Gene bude shromažďovat a analyzovat informace ze sítě „softwarových teleskopů“ LOFAR (pole nízkofrekvenčních antén) organizace ASTRON. Na rozdíl od současných observatoří, které pro zaměřování vzdálených galaxií používají velká optická zrcadla nebo rádiové paraboly, bude ASTRON využívat více než 25 000 jednoduchých rádiových antén. Ty jsou rozptýleny po celém Nizozemí a také v německé spolkové zemi Dolní Sasko. Blue Gene bude signály ze všech antén kombinovat a interpretovat pomocí vysokorychlostních výpočtů. Síť LOFAR umožňuje „slyšet“ signály vzdálené až 13 miliard světelných let od Země, což znamená, že se může doslova dívat do historie nejstarších hvězd a galaxií po Velkém třesku. Konsorcium univerzit, výzkumných institucí a společností plánuje realizovat s tímto obrovským teleskopem výzkumné programy, jakmile bude v roce 2006 zprovozněn.

 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.