facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 2. 1. 2024 - Ing. Lukáš Grásgruber

Acer Chromebook Spin 14

Šikovný společník na cesty se skvělým displejem

Acer Chromebook Spin 14Notebooky s operačním systé­mem Chrome OS od Google (jed­ním slo­vem označované jako chromebooky) u nás stále patří mezi relativně málo známé a rozšířené. Je to škoda, protože pro spoustu uživatelů jde o ideál­ní koncové zařízení. Možnosti vy­užití chromebooků neustále rostou a jde o zařízení, která vy­ni­ka­jí mimořádnou uživatelskou přívětivostí a nízkými náklady na správu. Acer Chromebook Spin 14, který jsme měli mož­nost po delší dobu testovat, je toho ukázkovým příkladem.



Je to velmi šikovný notebook, který má dostatek výkonu pro všestranné využití pro práci i zábavu. Vyniká skvělým dotykovým displejem a konvertibilní konstrukce ho předurčuje pro využití i mimo kancelář. Tak jako ostatní moderní chromebooky nabízí Acer Chromebook Spin 14 přístup k nepřeberné škále aplikací a služeb, které jsou dnes dostupné prostřednictvím webu nebo na platformě Google Play.

Chromebooky používám již řadu let. Líbí se mi na nich, jak jsou jednoduché, svižné a bezpečné. Většinou používám chromebook v roli druhého počítače, takže kombinuji práci v ekosystémech Microsoftu a Google, což je rok od roku snazší díky přesunu stále většího podílu aplikací a dat do cloudu. Chromebooky totiž vznikly jako zařízení určená primárně pro přístup ke cloudovým službám, což je způsob práce i zábavy, na který postupně přecházíme bez ohledu na využívaný operační systém. Díky podpoře aplikací z Google Play se navíc možnosti chromebooků výrazně rozšířily. Pro uživatele mobilních zařízení s Androidem představují chromebooky zařízení, které je přes účet Google velmi úzce integrované s jejich mobilem, tabletem a dalšími zařízeními. Především jsou ale skvělé v tom, že uživatele zbytečně neobtěžují různými požadavky na údržbu. Aktualizace probíhají na pozadí a stačí jen občas zařízení restartovat. Ušetřeni jste také množství nevyžádaného softwaru, který je dnes součástí Windows. Chromebooky nevyžadují, abyste se o ně starali. Chrome OS je operační systém na bázi Linuxu, nikoli prodejní kanál pro nabízení softwaru, což je role, do které se stále více posouvají Windows. Na chromebooku se tak můžete soustředit na to podstatné – na vaši práci a vaše zájmy. Pokud tedy není vaším koníčkem údržba operačního systému, bude se vám chromebook líbit, zejména pokud vezmete do ruky tak šikovný model, jako je Acer Chromebook Spin 14.

Testovaný model Acer Chromebook Spin 14 je konvertibilní notebook, jehož šasi je vyrobeno z lehkého a odolného hliníku. Notebook díky tomu váží jen 1,37 kg a přitom je dostatečně tuhý a odolný (certifikace podle normy MIL-STD 810H). Pro využití na cestách ideální.

Notebook má vynikající 14“ displej typu OLED s vysokým rozlišením 2880×1800 pixelů a praktickým poměrem stran 16:10. Displej je dotykový a díky robustním pantům ho lze otočit do režimu tablet nebo stan. V takové chvíli pak přijde vhod dotykové pero, které je schované přímo v těle notebooku. Velmi šikovné. Typickou daní za dotykové ovládání je bohužel lesklý povrch displeje, který tak funguje jako zrcadlo. Může to být nepříjemné v prostředí, které na displeji vytváří různé odlesky.

Moc se nám naopak líbilo, že notebook má kvalitní podsvícenou klávesnici a výborný touchpad – velký, přesný a citlivý. Užitečným prvkem pro zabezpečení je integrovaná čtečka otisků. Integrovaná webová kamera (QHD) s mikrofonem už dnes patří ke standardní výbavě, stejně jako bezdrátové připojení přes Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Pro připojení periferií a nabíjení jsou k dispozici dva konektory USB-C – jen z každé strany, což je praktické. Vpravo je navíc konektor USB-A a vlevo konektory HDMI a 3,5 mm audio.

Nakonec se podívejme na výkonnostní parametry. Testovaný notebook je vybavený procesorem Intel Core i3-1315U a 8 GB paměti DDR4X, což je konfigurace, která by pro Windows byla velmi omezující, ale pro úsporný systém Chrome OS je naprosto dostačující a notebook má dostatek výkonu pro všechny běžné aplikace. Není samozřejmě problém vybrat si z široké nabídky chromebooků Acer model s výkonnějším procesorem a větší pamětí, ale zvažte, jestli se taková investice vyplatí, protože na Chrome OS se požadavky na výkon opravdu počítají jinak než na Windows.

Co je naopak v obou případech stejné, jsou nároky dat na úložiště. Výrobci chromebooků ovšem počítají s tím, že pracujete převážně s cloudem, a proto obvykle šetří na kapacitě interního úložiště. Testovaný model tak nabízí pro data asi jen 92 GB z celkové kapacity 128GB na disku typu PCIe NVMe SSD. Zbytek je obsazený operačním systémem, který rok od roku výrazně kyne. Tak malé místo pro lokální kopii dat je výrazným nedostatkem a hendikepem jinak skvělého notebooku. V dnešní době je běžné mít v cloudu stovky GB dat a je otravné vybírat, kterou část z nich budu mít k dispozici i lokálně. Jako jsem tedy spíše odrazoval od investice do výkonnějšího procesoru, z hlediska kapacity úložiště bych naopak určitě doporučil poohlédnout se po vyšší konfiguraci.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.