Aktuality -> Hardware - 25. 7. 2013

Samsung představil novou generaci SSD disků

Samsung Electronics představil nový SSD disk Samsung 840 EVO s rozhraním SATA a kapacitou až 1 TB a model XS1715 s rozhraním NVMe, určený pro nasazení v podnikových datových úložištích, s kapacitou až 1,6 TB. SSD disky Samsung 840 EVO využívají paměťové čipy typu NAND o velikosti 128 GB, vyrobené 10nm technologií. Rovněž řadič, vyvinutý společností Samsung a vyrovnávací paměť Turbo Write, se mohou pochlubit vysokým výkonem. Ve srovnání s 250GB modelem, který je co do kapacity nejprodávanějším SSD diskem řady 840, nabízí nyní nový 250GB model 840 EVO sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s, a je tak více než dvakrát rychlejší než disky předchozí generace. V případě 120GB modelu dosahuje disk 840 EVO sekvenční rychlosti zápisu 410 MB/s, takže je přibližně třikrát rychlejší než 120GB SSD disk předchozí řady 840.



U 1TB SSD disku 840 EVO dosahuje rychlost sekvenčního čtení a zápisu 540 MB/s, resp. 520 MB/s. Rychlost náhodného čtení i zápisu dosahuje nejvyšších úrovní – 98 000 IOPS (operací za sekundu), resp. 90 000 IOPS.

 

SSD disky Samsung 840 EVO jsou k dispozici v pěti variantách lišících se úložnou kapacitou: 120 GB, 250 GB, 500 GB, 750 GB a 1 TB.

 

Nově vyvinutý vysokorychlostní 2,5palcový SSD disk NVMe XS1715 nabízí sekvenční rychlost čtení na úrovni 3 000 MB/s, což umožňuje zpracovat 500 GB dat za méně než 3 minuty. Rychlost náhodného čtení dosahuje u XS1715 až 740 000 IOPS (operací za sekundu). SSD disk NVMe XS1715 se dodává ve verzích 400 GB, 800 GB a 1,6 TB. Nalézt ho lze také na seznamu integrátorů NVMe (IL), jedná se tedy o snadno udržovatelné a vysoce spolehlivé řešení pro zákazníky provozující datová centra a serverová úložiště. Upgradem z 2,5palcového HDD nebo 2,5palcového SATA SSD disku na SSD disk NVMe XS1715 lze významně zvýšit výkon celého systému.


 
  

- PR -

Doba si žádá víc než jen efektivitu, žádá předvídavost

Přelom starého a nového roku je obdobím, kdy se v IT Systems ještě více zahledíme do budoucnosti a ve spolupráci s předními experty na podnikové IT mapujeme aktuální trendy a předpokládaný vývoj v dalších letech. Proto je významnou součástí aktuálního vydání příloha Trendy ICT. Články zaměřené na očekávaný vývoj v roce 2026 ovšem najdete napříč celým vydáním.

  

- PR -

Veolia pomáhá obcím v boji se suchem

a díky systému GIST Aplikace dokáže také lépe čelit povodním


Společnost Veolia pracuje již řadu let na projektu řízení propojených vodovodních soustav v Česku. Její systém chytrých dispečinků umožňuje obcím redistribuci upravené vody do lokalit s akutním nedostatkem. Jde o příklad projektu, který pomáhá bojovat s klimatickou změnou na regionální úrovni. Součástí softwarového řešení chytrých dispečinků je také Povodňový informační systém vyvinutý ve spolupráci společností Středočeské vodárny a GIST Consulting. Povodňový informační systém funguje jako modul platformy GIST Aplikace.