facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 9. 5. 2013

Intel představil architekturu Silvermont

Společnost Intel představila svou novou úspornou a vysoce výkonnou mikroarchitekturu Silvermont. Technologie je zaměřena zejména na nízkoenergetický provoz v tržních segmentech od chytrých telefonů po datová centra. Silvermont bude sloužit jako základna pro širokou škálu inovativních produktů, které budou vyráběny za pomoci špičkové technologie 22nm Tri-Gate SoC, jež nabídne výrazné zvýšení výkonu a lepší energetickou účinnost. Mikroarchitektura Silvermont nabízí především špičkový poměr výkonu a spotřeby. Vyvážený design nabízí lepší podporu pro dynamičtější rozsah a bezproblémovou škálovatelnost výkonu a spotřeby. Vyjádřeno čísly, Silvermont nabízí trojnásobný výkon jako stávající generace procesorů Intel Atom, anebo stejný výkon na jádro při 5krát nižší spotřebě.



Mezi další přednosti mikroarchitektury Silvermont dále patří: 

  • Nový výkonný engine, který nabízí nejlepší výkon v aplikacích využívajících jedno procesorové jádro. 
  • Nová architektura mnohačetných jader a systémových vláken, která je škálovatelná až na osm jader a umožňuje vyšší výkon, nižší latenci a výkonnější podporu pro vyváženější a rychlejší systém. 
  • Nové IA instrukce a technologie nabízející vyšší výkon, virtualizaci a správu bezpečnosti pro podporu širokého spektra produktů. Tyto instrukce jsou postaveny na stávající podpoře pro 64bitovou infrastrukturu a široké základně pro instalovaný IA software. 
  • Zvýšení funkcí pro správu napájení včetně nové, inteligentní technologie „burst”, úsporných C stavů a dynamičtějšího rozsahu využívajícího 3-D transistory Intel. Intel Burst Technology 2.0 nabízí podporu jak pro jedno jádro, tak pro více jader a nabízí rychlé reakce pro úsporu energie.

 

Silvermont bude sloužit jako základ pro celou vlnu produktů vyrobených technologií 22nm, které by se na trhu měly objevit v průběhu roku. Nová architektura přinese zejména výrazný nárůst výkonu na watt, což se odrazí v lepších schopnostech reakce konkrétních výrobků.

 

Silvermont bude sloužit jako základ pro celou vlnu produktů vyrobených technologií 22nm, které by se na trhu měly objevit v průběhu roku. Nová architektura přinese zejména výrazný nárůst výkonu na watt, což se odrazí v lepších schopnostech reakce konkrétních výrobků.

 

Čtyřjádrové SoC “Bay Trail” by se na trhu měly objevit na podzim v tabletech a očekává se, že více než zdvojnásobí výkon aktuální generace tabletů. Díky flexibilitě Silvermontu budou verze platformy „Bay Trail” použity v tržních segmentech, jako jsou základní laptopy nebo desktopy v inovativních provedeních.

 

Intel „Merrifield” bude k výrobcům expedován do konce roku. Oproti současným produktům umožní vyšší výkon a delší životnost baterie a rovněž nabídne podporu pro kontextově nebo osobně orientované služby, velmi rychlé připojení pro streaming z webu a lepší zabezpečení dat, zařízení i soukromí.

 

Intel „Avoton” nabídne špičkovou energetickou účinnost a vynikající výkon na watt pro mikroservery, úložná zařízení a škálování pracovních úkolů v datových střediscích. „Avoton” je SoC druhé generace procesoru Intel Atom a nabízí plnohodnotný serverový výkon, včetně 64bitového provozu, oprav špatného kódu, virtualizačních technologií a softwarové kompatibility. „Rangeley” je zaměřen na síťovou a komunikační infrastrukturu, zejména na nižší až střední routery, switche a bezpečnostní aplikace. Oba produkty by se měly na trhu objevit v druhé polovině roku.

 

Současně Intel nabízí zdokonalení mikroarchitektury Haswell nové generace, která je rovněž vyráběna technologií 22nm. Tato zdokonalení jsou následně používána v procesorech Intel Core, které pak nabízejí plnohodnotný výkon za podstatně nižší spotřeby pro provedení “dva v jednom” a další mobilní zařízení.

 

Intel rovněž plánuje osvěžit svou nabídku rodin procesorů Intel Xeon pro datová centra. Tyto procesory nyní budou vyráběny technologií 22nm a nabídnou lepší výkon na watt i další funkce.


 
  

- PR -

11 reálných příběhů IT manažerů:

Jak zvládli SaaS, kyberbezpečnost i automatizaci


AID2025IT manažeři napříč organizacemi dnes řeší podobné výzvy: jak zvládnout přechod na SaaS, zvýšit úroveň kyberbezpečnosti, automatizovat procesy a mít přehled o IT majetku, aniž by museli zavádět složité postupy. Zajímá vás, jak to v praxi zvládají ostatní?

  

- PR -

Umělá inteligence už není pro české firmy tabu

IT Systems 5/2025V aktuálním vydání IT Systems je opět hlavním tématem umělá inteligence, která v českých firmách stále více nachází uplatnění. Potvrzují to i závěry reportu Digitalizace podniků, který vydala společnost Asseco Solutions. Jiří Hub, CEO Asseco Solutions, jej shrnul slovy, že české podniky se opřely do digitalizace a umělá inteligence už pro ně není tabu. Stále ovšem mají co objevovat, protože ze studie společnosti McKinsey vyplývá, že potenciál AI zatím využívá jen zlomek firem a její implementaci v Česku táhnou především sektory bankovnictví, pojišťovnictví a e-commerce.