Český telekomunikační úřad rozhodl o zastavení aukce

Český telekomunikační úřad dnes v souladu s § 21 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích zrušil výběrové řízení (aukci) na volné rádiové kmitočty k zajištění veřejné komunikační sítě v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. ČTÚ tak rozhodl proto, že aktuální celková nabídka za dražené kmitočty přesáhla hranici dvaceti miliard korun a stále roste. Současná výše nabídky je přitom podle všech modelů proveditelnosti ekonomicky nereálná. Ve svých důsledcích by již v tuto chvíli vedla k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu. Navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu.



ČTÚ připravil podmínky výběrového řízení podle standardních parametrů obdobných aukcí realizovaných v rámci EU v době přípravy aukce a také v souladu s doporučeními renomované poradenské firmy Grant Thornton. Ke zrušení nyní přistoupil na základě systematického monitoringu průběhu aukce a průběžného vyhodnocování aktuálních zkušeností těch států EU, kde již aukce proběhly. Například v Nizozemsku se aukce rovněž protáhla a ceny vyšplhaly na několikanásobek původních předpokladů. Takové výsledky aukce ale vzhledem ke svým důsledkům ostře kritizuje i eurokomisařka Neelie Kroesová. Na nedávném kongresu v Barceloně uvedla, že místo aby se některé členské státy EU ohlížely na veřejný zájem a na investice do sítí, vidí aukce jako zdroj příjmů.

 

Účastníci takových aukcí mají velmi často problémy s profinancováním získaných licencí, což zásadním způsobem ovlivňuje následné investice do rozvoje sítí a její cenovou dostupnost samotné služby pro koncové uživatele.

 

Český telekomunikační úřad je ze zákona pověřen dohledem a regulací trhů v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. Má povinnost regulovat tento trh tak, aby byly zaručeny podmínky řádné hospodářské soutěže a ochráněny zájmy koncových uživatelů. V rámci svého mandátu je povinen v mezích daných zákonem podporovat efektivní investice do telekomunikační infrastruktury, s čímž se stav probíhající aukce neslučoval. V současné době již proto probíhají revize podmínek výběrového řízení. O dalším postupu bude ČTÚ průběžně informovat.

 

Výběrové řízení bylo zahájeno 12. července 2012 a účastní se ho společnosti Vodafone Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Telefónica Czech Republic a PPF Mobile Services.


 
  

- PR -

Proč je EDITEL vaší nejlepší volbou pro povinnou e-Faktúru na Slovensku?

Od 1. ledna 2027 čeká slovenské plátce DPH povinná B2B e-fakturace ve strukturovaném formátu EN 16931 (UBL/Peppol BIS 3) s doručováním přes síť Peppol. EDITEL je na změnu připraven už dnes – nabízí certifikovaný Peppol Access Point, komplexní řešení včetně archivace a hladký přechod bez zbytečných komplikací, navíc s technickou podporou 24/7.

  

- PR -

AI v ERP systému

Co v praxi funguje, jak to navrhnout a proč začít po krocích


Umělá inteligence je součástí každodenního života – od chytrých vyhledávačů přes automatické překlady až po plánování tras nebo generování obrázků. Ale co ERP systémy? Je správný čas zapojit AI právě sem? Určitě ano, ale smysluplně. Tak, aby zkrátilo cestu od otázky k odpovědi, od záměru k akci, a přitom udrželo to nejdůležitější: kontrolu, bezpečnost a auditovatelnost.