facebook LinkedIN LinkedIN - follow

První celosvětová konference společnosti Veeam se zaměřila na zajištění dostupnosti a cloud

Vůbec první celosvětovou konferenci zaměřenou výhradně na problematiku dostupnosti v datacentrech uspořádala začátkem října v Las Vegas společnost Veeam. VeeamOn 2014 bylo zároveň prvním globálním setkáním partnerů a zákazníků Veeamu, kde jeho zástupci prezentovali technologické novinky a vizi směřování společnosti. „Do roku 2018 chceme mít obrat dosahující miliardy amerických dolarů,“ řekl zde mimo jiné Ratmir Timashev, CEO Veeam Software.



Ambiciózní Veeam roste v posledních letech dvouciferným tempem a podle oficiálních vyjádření získá každý měsíc 3 tisíce nových zákazníků. „Letos vzrostly naše tržby o 40 % a v příštím roce očekávám obdobný růst,“ naznačuje dynamiku společnosti Timashev. Ten chce do roku 2018 dovést Veeam k ročnímu obratu dosahujícímu miliardy amerických dolarů. Klíčovou roli v tom má hrát partnerský kanál (Veeam prodává výhradně přes partnery), do kterého společnost mohutně investuje. „V zákulisí“ konference se o štědrém marketingovém rozpočtu Veeamu hodně mluvilo a sám Timashev často říká, že pro úspěch nestačí mít jen nejlepší produkt, ale také nejlepší obchod a marketing. „Díky marketingové podpoře je o Veeamu hodně slyšet u koncových zákazníků. Ti potom sami generují poptávku pro partnery. Nabízíme jim navíc řešení, na kterém mohou velmi dobře vydělat. Produkt s podobnou marží na českém trhu dnes není. Je navíc dobře napsaný a intuitivní. Partneři i zákazníci rozumí tomu, co dělá,“ vyjmenovává Martin Štětka, ředitel společnosti pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Konference VeeamOn tak byla do značné míry zaměřena právě na partnery a jejich důležitost byla řečníky v různých obměnách proklamována v podstatě na každé přednášce, workshopu či technologické sekci. Vedle oznámení technologických novinek v sadě Veeam Availability Suite v8, workshopů a technologických sekcí tak dostaly prostor i novinky v channel programu společnosti.

 

První celosvětová konference Veeam v Las Vegas
První celosvětová konference Veeam v Las Vegas


 

 

Nepřetržitá dostupnost aplikací a služeb

Timashev, původním povoláním fyzik, založil Veeam v roce 2006 společně s Andreiem Baronovem poté, co prodali svůj původní byznys společnosti Quest. Načasování bylo ideální, ve firmách se začala výrazněji prosazovat virtualizace serverů a jednoduchý produkt s příznivou cenou pro jejich zálohování na trhu chyběl. Čisté zaměření Veeamu na monitoring a zálohování virtuálů se vyplatilo. Zprvu neznámá společnost má dnes v prodejním kanálu 25 tisíc partnerů, Gartner ji jmenoval vizionářem segmentu zálohování a podle analýzy TechTarget je na evropském trhu dvojkou za Symantecem, následovaná značkami jako HP, EMC nebo Avamar. Úspěch firmy je podle Timasheva hnán změnou přístupu podniků k IT. „Požadavky byznysu na IT dramaticky vzrostly a to se tím pádem stalo strategickým prvkem jakékoliv společnosti. Před deseti roky bylo za mission critical považováno méně než 5 % aplikací, dnes je to 100 % aplikací. Byznys vyžaduje nepřetržitou dostupnost systémů a dat. Schopnost obnovit službu nebo aplikaci v řádech minut nebo sekund a zajistit tak kontinuitu činností je klíčová,“ říká Timashev. Podle něj se začíná prosazovat trend, kdy společnosti přestávají nahlížet na ochranu dat, monitoring aplikací či jejich zálohování jako na izolované oblasti, ale vnímají je jako problematiku zajištění dostupnosti aplikací a služeb pro byznys.

 


"Nepřetržitá dostupnost aplikací a dat je pro firmy klíčová," říká Ratmir Timashev

 

 „Nepřetržitá dostupnost“ je tak možná novým „buzzwordem“, o kterém se v budoucnu bude mluvit stejně nahlas, jako dnes o virtualizaci nebo cloudu. Na těch přitom Veeam staví svoji strategii, jejímž cílem je zkrátit ve firmách čas potřebný k obnově dat a systémů na dobu kratší než 15 minut. „Když porovnám situaci dnes a před deseti, patnácti lety, tak nejdůležitější změnou, je změna způsobu, jakým můžeme disaster recovery dělat. Když jsem začínal v IT, mohly si dovolit skutečné plány pro obnovu kritických aplikací v co nejkratších časech jen opravdu velké společnosti. Za poslední roky se ale změnila oblast disaster recovery natolik, že je nyní dostupná mnohem širšímu okruhu firem. Je to umožněno díky technologiím, které existují mimo území disaster recovery, především díky virtualizaci a automatizaci,“ vysvětluje Mike Resseler, specialista na produktovou strategii společnosti Veeam. „Společnosti dnes mohou mít solidní plán, jak se vypořádat se situací, kdy jejich systémy prostě ‚vypnou‘. Není to jen o zálohování, ale také o replikaci dat, jejich ochraně na úrovni storage, o možnostech mít data mimo vlastní infrastrukturu,“ dodává.

Zálohování do cloudu bude mainstream

Veeam vyrostl na zákaznících ze segmentu SMB, kteří používají virtualizační nástroje VMware. V posledních třech letech ale do svých produktů začleňuje funkce pro enterprise segment a snaží se uchytit také u větších společností. Na konferenci tak dostaly prostor také velké projekty, například pro Norwegian Cruise Line nebo Trend Micro. Vedle toho vidí Veeam, podobně jako většina soudobých IT firem, největší příležitost v cloudovém byznysu. Tedy konkrétně v zálohování dat a aplikací do cloudu, které je už součástí jeho nové produktové sady Availability Suite v8.

 

Timashev věří, že již během příštího roku se disaster recovery v cloudu stane v IT mainstreamem. To je možná až příliš optimistické očekávání, nicméně i v konzervativní Evropě se cloudové služby rychle stabilizují a jako investice do budoucnosti je orientace cloudovým směrem pochopitelná. „Bavíme se o zálohování do cloudu s cloudovými operátory a partnery, kteří už mají třeba postavenou vlastní infrastrukturu, nebo se na to chystají. Jejich první reakce jsou takové, že do toho chtějí jít a čím dřív, tím lépe. Protože ten, kdo bude první, strhne poptávku na sebe,“ komentuje situaci na trhu Štětka. Lokální service provideři přitom podle Veeamu sehrají v „příběhu“ o zálohování do cloudu zásadní roli. Vzhledem k citlivosti dat, technickým i jiným omezením totiž není pravděpodobné, že by zákazníci hrnuli zálohy svých dat a aplikací do velkých, anonymních cloudů, jako je Azure nebo Amazon. „Existuje pro to několik důvodů,“ říká Mike Resseler, „zaprvé, v Evropě existuje řada zákonů, které omezují umístění dat. Service provideři mohou působit v zemi zákazníka, čímž se tento problém eliminuje. Důležité také je, že služby typu Amazon nebo Azure jsou sice funkčně dobré, cenově těžko překonatelné, ale zároveň jim chybí „tvář“. Nemůžete prostě přijít za poskytovatelem typu Amazon a říct, mohli bychom se přes oběd sejít a pobavit se o SLA? V případě, že se stane něco vážného, není možné najmout dva jeho inženýry, kteří přivezou zálohy, zapojí je a vy můžete znovu začít stavět IT prostředí. Lokální service provideři takovou přidanou hodnotu nabízí, a to bude při rozvoji zálohování do cloudu klíčové,“ uzavírá Resseler.

 

Cestu autora hradila společnost Veeam; Lukáš Dolníček

 


 
  

- PR -

Automatizace ve výrobě potravin není výsadou jen velkých firem. Jak na to krok za krokem s ERP systémem?

Stejně jako většina podniků, čelí i potravinářská výroba v dnešní době řadě výzev: nedostatku kvalitních zaměstnanců, vyso­kým cenám energií i zdražování surovin. K tomu se přidává velmi přísná legislativa a nutnost hlídat řadu ukazatelů u surovin i hotových výrobků.

  

- PR -

7 vlastností ERP systému, které dělají uživatelům radost

Kdy je ovládání ERP systému poho­dl­né? Když mohou jeho uživatelé snadno a efektivně pracovat s potřebnými funkcemi a informacemi bez zbytečných obtíží. Tím se zvýší produktivita jejich práce, omezí se chybovost a firma poroste.