facebook LinkedIN LinkedIN - follow
22. 2. 2024

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

-PR-

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.


AI se částečně věnuje i rubrika IT právo, které jsme tentokrát dali více prostoru. Najdete v ní i článek o souboji umělé inteligence s autorským právem. Analyzujeme rovněž dopady AI na trh práce, kde se ukazuje, že kromě IT firem, které přeskupují síly, zatím nástup umělé inteligence nevede k propouštění, ale naopak přináší nové pracovní příležitosti.

Všeobecné nadšení z AI trochu brzdíme článkem o tom, proč některé firmy budou mít se zavedením AI potíže. Jak totiž uvádí Petr Tulach z Logia, umělá inteligence totiž nejlépe poslouží těm, kteří v posledních letech v digitalizaci nezaspali. Roman Dušek a Michal Barla z Luigi’s Box zase tvrdí, že v oblasti e-commerce je nadšení z AI namístě, ale současně radí zachovat chladnou hlavu. Ve svém článku pak rozebírají, kdy AI pomůže a kdy spíš uškodí.
V podobném duchu se i Dalibor Lukeš ve svém článku zamýšlí nad tím, zda mohou kopiloti reálně zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy. Jestli jde zatím spíše o marketing v rámci všeobecné AI bubliny, nebo už jsme ve fázi reálných přínosů. A pokud ano, kudy vede správná cesta.
Článek o využití AI otevírá i přílohu CAD, která je součástí aktuálního vydání. Vojtěch Rulc z Advanced Engineering se věnuje možnosti využití AI pro multi-fyzikální simulace v elektrotechnice. Na příkladu reálného projektu ukazuje, že AI nabízí skvělý kompromis mezi rychlostí a přesností pro koncepční simulace.

Žádné vydání IT Systems není monotematické, a proto i v aktuálním vydání najdete řadu dalších témat. Například problematiku řízení kvality, kterou velmi podrobně rozebral Vladimír Bartoš. Uvádí mimo jiné, že do kvality silně zasahují tři firemní faktory (lidé, procesy a systémy) a podle funkčnosti těchto faktorů lze pak firmu označit za pomalou, nebo rychlou rybu. A jaké vlastnosti by měl mít moderní ERP systém používaný tzv. rychlou rybou? Odpověď najdete na stránkách IT Systems.

Zaměřili jsme se také na nejčastější překážky, které brání firmám v digitální transformaci. Digitalizace je dnes v módě a prakticky všechny firmy se snaží digitalizovat, co se dá, nebo to aspoň mají v plánu. Jenže zdaleka ne každý projekt digitalizace je úspěšný a naplní očekávání. Co může stát za neúspěšnou digitalizací? Eduard Gers z Enehano uvádí, že mnoho firem dělá podobné chyby, a proto na základě svých zkušeností sepsal osm nejčastějších překážek digitální transformace firem. Adam Zdvihal z Logia zdůrazňuje, že digitalizace procesů by měla mít plán a technologie by měly firmy vybírat v zájmu dlouhodobé perspektivy.
Viktor Mečiar z Tulip Solutions dokonce varuje, že pokud podnik nebo některá jeho část není na digitalizaci připravena, může být její přínos v konečném důsledku kontraproduktivní. Proto doporučuje: Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:

Pokud se vám bude časopis IT Systems líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.