facebook LinkedIN LinkedIN - follow
28. 3. 2022

Už žádné další manuální zpracování dokumentů

-PR-

IT Systems 3/2022V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na problémy, které přináší hybridní režim práce. Z nouzového opatření proti pandemii se stal nový normál, což si do budoucna vyžádá zásadní změny charakteru kanceláří i výkonnější technologie určené k managementu hybrid-office režimu. Věnujeme se také problematice zpracování dokumentů, která je jedním z ústředních bodů digitální transformace firem i organizací veřejného sektoru.


Martin Koníček ze společnosti NTT DATA Business Solutions ve svém článku popisuje, jak mocným nástrojem ke zvládnutí záplavy dokumentů je automatizace, a připomíná, že za každým dokumentem je obvykle nějaký navazující proces. Pokud se vám tedy podaří zautomatizovat zpracování dokumentů, můžete zautomatizovat také související procesy.

Petr Polanský z Exonu v této souvislosti upozorňuje na záměnu pojmů digitalizace a skenování, které se často nerozlišují a považují se za totožné termíny. Ve skutečnosti je ale skenování pouze prvním krokem k dalšímu zpracování dokumentu. Digitalizace je pak komplexní proces zpracování dokumentů od naskenování fyzického dokumentu, přes vytěžení, pojmenování, opatření metadaty až po export do DMS.

Lukáš Búri z Anasoftu připomíná, že koncept bezpapírové kanceláře byl vytvořen již v 70. letech minulého století. Od té doby se firmy pokoušejí nahradit manuální papírové procesy elektronickou komunikací a digitálními daty. Podařilo se to všem firmám? Praxe ukazuje, že zdaleka ještě ne. I v dnešní digitální době hraje papír signifikantní roli ve firemních procesech. Důležité smlouvy, formuláře a souhlasy jsou i dnes zpracovány, podepsány či archivovány v papírové formě. Lukáš se vás pokusí přesvědčit, že už to není nutné a že digitální transformace posílá šanony do minulosti.

Týká se to i veřejného sektoru, kde digitalizace významně urychluje, zpřesňuje a zefektivňuje všechny procesy. K tomu je ovšem potřeba vhodný software. Proto vám představíme novinku z dílny firmy Asseco Solutions, která pod názvem Spiska nedávno uvedla nový cloudový systém pro správu dokumentů. Spiska podporuje otevřenost a je připravena pro využití i v náročném prostředí sektoru veřejné správy, kde jsou extrémně vysoké legislativní nároky na evidenci i katalogizaci dokumentů.

Legislativě a regulatorním opatřením z oblasti ICT je věnováno hned několik článků z nového vydání IT Systems. Tomáš Kudělka z KPMG popisuje, jak směrnice EU NIS2 rozšíří okruh organizací a firem, které budou muset dodržovat zpřísněná pravidla kyberbezpečnosti sítí a informací. Jaroslav Menčík z advokátní kanceláře Mavericks upozorňuje, že i export softwaru má svá pravidla. Ondřej Pohl z ACTUM Digital se věnuje bezbariérovosti v prostředí internetu, která je pro státní weby povinná už od roku 2020 a v roce 2025 se začne vztahovat i na většinu komerčních společností. Přesto je skutečně inkluzivní přístup webů zatím spíše výjimkou. Nechybí ani podrobný rozbor nařízení Digital Markets Act a připravované regulace umělé inteligence v EU.

Na závěr bych chtěl ještě upozornit na článek Jany Mančíkové z Alvao, která vám poradí, jak vybrat správný ITSM nástroj, který vám zajistí pozitivní ROI, zvýšení produktivity a spokojenosti uživatelů.

Výše uvedené je pouze malým zlomkem obsahu nového vydání IT Systems, a proto věřím, že v něm opět najdete inspiraci pro rozvoj vašeho podniku nebo organizace. Tak neváhejte a pusťte se do čtení!

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.