facebook
6. 1. 2020 14:27

Blockchain, RPA a umělá inteligence v autonomních autech

IT Systems 12/2019V aktuálním vydání IT Systems se více než jindy díváme do budoucnosti ICT. Věnujeme se proto nastupujícím trendům, jako je například technologie blockchain, která se stále více prosazuje i mimo oblast kryptoměn. Dominantním tématem aktuálního vydání je ovšem umělá inteligence, která také proniká do stále širšího spektra aplikací.


Zatím je využití AI v podnicích zaměřeno zejména na oblasti jako je datová analýza, styk se zákazníky nebo automatizace rutinních procesů. Ovšem okruh využití AI se nestále rozšiřuje a investice do ní rostou každoročně o desítky procent. Nahlédněme proto společně do blízké budoucnosti s pokročilou a prediktivní analytikou, nebo na možnosti automatizace procesu zpracování došlých faktur s využitím umělé inteligence a RPA.

Proces zpracování a řízení oběhu dokumentů je ukázkový příkladem možných přínosů digitalizace. I přes to, že na trhu jsou dlouhá léta dostupné technologie pro ukládání a elektronickou výměnu dat, tak řada společností mnoho typů dokumentů stále zbytečně zpracovává v papírové podobě. Práce s papírovou podobou dokumentů však obvykle generuje velké úsilí pro jejich následné zpracování. V tomto případě navíc vzniká největší množství chyb, které se složitě odhalují a vždy se jedná o ruční práci, kterou není možné zautomatizovat. Martin Moravec z Arbesu proto vyzývá, že už nastal čas posunout zpracování dokumentů do 21. století, a Honza Hejtmánek z Deloitte radí, jak přitom využít strojového učení.

Také řízení pracovních zdrojů jde řešit efektivněji než s tužkou a papírem. Martin Kuna z Cleverlance vám ukáže, jak s pomocí moderního workforce managementu ušetřit až 30 % nákladů a zvednout efektivitu práce v terénu o více než 40 %. Vyžaduje to ale nasazení skutečně propracovaného nástroje pro řízení pracovních zdrojů a jeho napojení na vnitřní ERP a CRM firemní systémy.

Určitě si také nenechte ujít článek od Lukáše Neumanna, který působí na Oxfordské univerzitě, kde se věnuje výzkumu autonomních vozů, a zároveň působí jako expert na umělou inteligenci, která automaticky zpracovává firemní dokumenty. Lukáš se věnuje otázce, s jakými riziky si bude muset poradit umělá inteligence nasazená v autonomních autech.

Pokud máte na starosti bezpečnost počítačové sítě ve vaší firmě nebo organizaci, přečtěte si určitě další doporučení pro řízení firewallů od Lukáše Solila z AEC. Podobně jako v minulém čísle se opět velmi podrobně věnuje efektivnímu řízení firewallových politik, upozorňuje na obvyklé chyby a nabízí doporučení, která vám mohou při řízení firewallů a při nastavování procesů pro jeho řízení přijít vhod.

A společně s Miroslavem Vlasákem z Revolgy se vás pokusím přesvědčit, že pro moderní firmy je vhodným operačním systémem Chrome OS, který je u nás zatím málo známý a velmi podceňovaný. Přitom jde o systém, který se rychle vyvíjí a stává se tak atraktivnější pro stále širší okruh uživatelů. Skvěle se hodí pro firmy preferující mobilitu a využití cloudu. Díky rychlému spouštění, tichým automatickým aktualizacím a vícevrstvému zabezpečení nabízí Chrome OS koncovým uživatelům moderní řešení pro bezpečnou a efektivní práci odkudkoli na světě.

Aktuální vydání IT Systems opět nabízí spoustu inspirace a námětů.

Můžete si je objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:

Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.