facebook LinkedIN LinkedIN - follow
1. 7. 2022

Čtvrtá průmyslová evoluce

IT Systems 6/2022Brzy tomu bude už deset let, kdy se objevil pojem Průmysl 4.0, který evokoval, že digitální technologie přináší do průmyslu něco převratného, revolučního. Někdo proto může být zklamaný, že ve skutečnosti se žádná průmyslová revoluce nekoná. Ano, různé digitální technologie, jako je internet věcí, umělá inteligence a analýza tzv. velkých dat, jež jsou aplikované v továrnách, zvyšují efektivitu a výkonnost.


Je to ale známka nějaké převratné revoluce? Stěží. Ve srovnání s tím, jak výrazně změnily náš pracovní i soukromý život chytré telefony, sociální média, videokonference a různé online platformy, se změny v průmyslu prosazují pozvolna, přestože tempo inovací se v posledních letech viditelně zrychluje. Ostatně řadu příkladů najdete i v aktuálním vydání IT Systems.

Pavel Vrba z Accenture ve svém článku otevřeně říká, že Průmysl 4.0 neznamená průmyslovou revoluci, a připomíná průzkum z roku 2020, který ukázal, že pouhých 38 % společností realizovalo alespoň jeden projekt související s digitalizací svých výrobních procesů. Podle jiné studie z téhož roku se většina společností stále nacházela někde mezi pilotním nasazením digitálních schopností v jedné továrně a nasazením plnohodnotných řešení v dalších závodech. Přestože události posledních let akcelerují změny, ve výrobě stále existuje spousta míst s malou nebo žádnou úrovní digitalizace.
Přitom přínosy digitální výroby jsou podle Pavla Vrby zřejmé. Související technologie jsou již k dispozici a osvědčily se. Ty podniky, které inteligentně propojí technologie a zároveň budou moudře řídit změny, mohou nastartovat skutečnou průmyslovou revoluci.

3D tisk je příkladem technologie, která je spojována s digitální transformací průmyslu. Je velmi atraktivní, ale možná právě proto ji provází řada předsudků a nereálných očekávání. Jan Šmejcký z Elviry říká, že je to výrobní technologie jako každá jiná. Má svá specifika, přínosy, ale také neduhy, ostatně jako každá výrobní technologie. Praxe potvrzuje, že 3D tisk je skvělým doplňkem konvenčních výrobních technologií a pracovních postupů. V mnohém je ale odlišný od klasických výrobních postupů a pro jeho produktivní nasazení je nezbytné tyto odlišnosti znát.

Když se rozhodnete pro migraci do cloudu, je zase užitečné znát svoji cloudovou vyspělost. Než sestavíte svoji cloudovou strategii a roadmapu, což jsme rozebírali minule, je důležité vědět, jak si aktuálně stojíte a kam byste chtěli dojít. Lukáš Klášterský z Orbitu vám vysvětlí, co to obnáší a jak se to dělá.

V aktuálním vydání nechybí pravidelný výlet do virtuální reality s Janem Fričem, tentokrát se zacílením na automotive průmysl, kde VR nachází další a další využití. Již v roce 2016 se do virtuální reality pustilo BMW ve vybraných showroomech, o rok později se přidala i Škoda a další automobilky. Dnes už je pro většinu z nich VR nedílnou součástí procesu vývoje a postupně vstupuje i do oblasti vzdělávání zaměstnanců a zábavy pro zákazníky.

Na závěr bych chtěl ještě upozornit na článek Adama Šimy z Alvao, který říká, že základní ingrediencí receptu na úspěšné IT oddělení je dobře nastavená komunikace. Zvládnutí komunikace je podle něj často důležitějším faktorem než technická vyspělost či rozpočet.

Tak neváhejte a pusťte se do čtení.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.