facebook LinkedIN LinkedIN - follow
31. 5. 2021

Jste připraveni na budoucnost?

IT Systems 5/2021Pandemie jasně odhalila trend, na který v IT Systems upozorňujeme už řadu let, a sice že role technologií pro rozvoj a přežití firem je nezastupitelná. Dnes již lze dokonce říct, že nastupuje zcela nová éra, kdy spolu firmy soutěží mimo jiné i tím, jak umějí využít technologie. Dokládá to i aktuální studie společnosti Accenture, ze které vyplývá optimistické zjištění, že firmy, které investují do inovací, vyjdou z pandemie ještě silnější.


Přesněji řečeno – akcelerace technologické a obchodní transformace způsobená pandemií by mohla při širším uplatnění razantně zvýšit ziskovost a efektivitu firem.

Podrobněji se závěrům zmíněné studie věnujeme na straně 22, hned za článkem o trendech v B2B e-commerce. Právě v segmentu B2B totiž pandemie přispěla k překotnému rozvoji digitalizace a dá se očekávat, že půjde o trvalý trend.

Firmy, které pod tlakem covidu objevily potenciál e-commerce, budou online byznys i nadále rozvíjet v kombinaci s tradičními obchodní kanály. Trendem B2B firem v roce 2021 proto bude propojení offline a online prodejního prostředí. Daniel Lupinski z NetDirectu proto varuje, že firmy, které se novém trendu nepřizpůsobí, budou mít do tří let obrovský problém. Podobně to vidí i Matěj Kapošváry ze Shopsysu, který říká, že všichni musí definitivně digitalizovat své prodeje, a to nejen v oblasti B2C, ale i v oblasti B2B. Pro firmy, které e-commerce objevují až nyní, má ovšem pozitivní zprávu – nezoufejte, že jste zaspali, pozdní vstup do e-commerce má nejen nevýhody, ale i výhody. Do rozjetého vlaku můžete docela rychle naskočit, protože při spojení se zkušeným dodavatelem si můžete osvojit osvědčené best practices, a navíc dnes existuje na trhu řada vyspělých řešení pro jednotlivé oblasti e-commerce, takže získat komplexní „state-of-the-art“ řešení je mnohem dostupnější. Především už ale nebudete muset nikoho přesvědčovat, že se digitalizace vyplatí. Dnes už její potřebu snad nikdo nezpochybňuje, čímž je jedna z největších bariér odstraněna.

Znovu se také věnujeme zavedení bankovní identity v ČR. Radomír Pravda z Monet+ se na konci loňského roku, ve svém předchozím článku pro IT Systems, věnoval základním pojmům z oblasti bankovní identity, jejímu ekosystému jako celku, úlohám jednotlivých zapojených subjektů, jejich vzájemné interakci a integraci přes agregátory. Ve svém aktuálním článku nabízí aktuální informace i přehled dosavadního vývoje v oblasti bankovní identity, ale především se zamýšlí nad její využitelností pro podnikání.

Honza Škrabánek z Alvao vám zase „pro jistotu“ připomene, co je IT Asset Management (ITAM) a proč by vás měl zajímat. Přestože žijeme v době, která přeje agilitě a spontánnosti, neměli bychom rezignovat na pořádek, který je základem dobře fungujícího IT oddělení. Ať už se jedná o bezpečnost, plánování rozpočtu na další období nebo výběr dodavatelů, kvalitní přehled v majetku je nutností. Přesto značná část IT manažerů netuší, kolik mají ve firmě počítačů nebo jaký obnos vydají v následujícím roce na obnovu softwarových licencí. Ukážeme si, proč je pořádek v majetku zásadní pro podporu uživatelů.

Tak hezké čtení. Věřím, že v obsahu nového vydání IT Systems opět najdete nějakou novou inspiraci a další odpovědi na otázku, jak využít informační technologie pro rozvoj vašeho podniku nebo organizace.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.