facebook LinkedIN LinkedIN - follow
28. 6. 2021

IT je pro růst firmy nepostradatelné

IT Systems 6/2021V aktuálním vydání IT Systems najdete hned několik zajímavých rozhovorů. S Richardem Baarem, zakladatelem a ředitelem společnosti Daktela, jsme si například povídali o tom, že správně fungující komunikace se zákazníkem je jedním ze základních stavebních kamenů každé prosperující firmy.


A že efektivně ji lze dnes udržovat pouze pomocí specializovaných komunikačních systémů, které veškerou komunikaci nejenom monitorují, ale také se dokážou automaticky přizpůsobovat a směrovat dle aktuální situace, případně celou komunikaci se zákazníkem zpracovat zcela autonomně.

S Jakubem Benešem, který je koordinátorem projektu Brain 4 Industry v inovačním centru Digital Innovation Hub, jsme mluvili o digitalizaci výrobních podniků a naplňování vize, pro kterou se vžilo označení Průmysl 4.0. Podniky podle něj zatím brzdí, že s daty většinou pracují retrospektivně. Jakmile však zvládnou využívat data pro online řízení a predikci, dostane Průmysl 4.0 zcela nový náboj. Řeč byla i o využití umělé inteligence, ve které Jakub Beneš vidí velký potenciál, protože s neustále rostoucím objemem dat a množstvím vazeb přestává být použití výhradně lidského mozku schůdné a dostatečné. Zavzpomínal přitom s trochou nostalgie na dobu, kdy řídil celou slévárnu jen pomocí dvou tabulek a potřebné dávky citu, drzosti a štěstí. Dnes už raději spoléhá na vyspělý informační systém s APS modulem. Jakmile totiž podnik dosáhne určité velikosti a počtu souběžných zakázek, přestává být efektivní řídit výrobu operativním rozdělováním práce.

Petr Němeček, který je manažerem IT oddělení firmy Linet, nám popsal, jak se IT podílelo na raketovém růstu, který tento přední světový výrobce nemocničních lůžek zažil za poslední rok. Potvrdil nám, že doby, kdy bylo IT bráno jako nutné zlo, už jsou dávno pryč. Říká, že IT je pro růst firmy nepostradatelné, ale současně dodává, že je třeba zvolit správnou strategii rozvoje a způsob řízení IT projektů. Na terminologii frameworku Prince 2 pak vysvětluje, že je třeba klást důraz nejen na výstup (output) a výsledek (outcome), ale hlavně na přínos (benefit), který se dá vyjádřit v tvrdých číslech. Například o pět procent rychlejší výroba, o deset procent menší náklady na lidské zdroje, atp. Každé zadání proto rozebírá na uživatelské příběhy (user stories), u nichž je jasně definováno: Kdo to chce, co chce, proč to chce... Rozvoj IT už pak není o projektech a direktivním řízení, ale o tom, které příběhy jsou pro firmu nejdůležitější.

Obsah IT Systems je vždy velmi pestrý, a tak kromě rozhovorů najdete v aktuálním vydání i spoustu komentářů, úvah, analytických článků a přehled aktuálních trendů, které nějak souvisejí s IT. Dozvíte se, jak internet věcí dokáže oživit staré stroje, jaký přínos má digitalizace různých procesů, nebo proč je důležitá developer experience. Věnujeme se virtuální realitě, ale také bezpečnostním rizikům při přechodu do cloudu. Mapujeme také vývoj v oblasti 3D tisku, kde jsou technologie stále dostupnější. I metody dříve velmi nákladné jsou najednou v dosahu menších firem, kterým přinášejí úplně nové možnosti a šanci vyniknout. Ukážeme vám hned několik zcela konkrétních příkladů technologií, které letos v Česku posouvají hranice 3D tisku.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.