facebook LinkedIN LinkedIN - follow
25. 9. 2020

Digitální továrna, MES, DevOps a Scrum

-PR-

Obsah zářijové vydání IT Systems tradičně vzniká pod vlivem blížícího se mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Na něm se každoročně představí mnoho technologických novinek, mezi nimiž hrají stále větší roli informační technologie. Aktuální vydání IT Systems proto nabízí spoustu inspirace a námětů z oblasti digitalizace výrobních podniků v celém rozsahu výrobních, obchodních i logistických procesů.


Díky digitalizaci výroby už nejsou moderní výrobní společnosti jen shluky izolovaných strojů organizovaných do výrobních linek, které obsluhují operátoři. Digitalizace umožňuje rozšiřování sběru dat z různých strojů a navazujících systémů. Z těchto dat se pak mohou stát informace, které lze použít pro potřeby údržby strojů, jako podklady pro plánování a operativní řízení výroby, nebo pro motivování pracovníků ve výrobě. Nicméně to vše ještě nedělá z továrny chytrou továrnu.

V ní jsou data získaná ze senzorů využívána v pokročilých systémech za podpory umělé inteligence, díky níž lze automatizovat opakující se činnosti, které do té doby vykonávali lidé. Mohou to být činnosti jako již zmíněné plánování výroby, objednávky vedoucí k optimalizaci skladových zásob, organizaci manipulací ve skladu a mnohé další. Pokud vám tato úroveň automatizace výroby zatím připadá ve srovnání s každodenní realitou vaší firmy jako kapitola ze sci-fi románu, nejste rozhodně sami, což vás může trochu uklidnit. Současně by vás ale mělo vyburcovat k pozornosti, že už přibývá projektů, které tuto fantastickou vizi mění v realitu, a je stále zřetelnější, že schopnost adaptovat vyspělá řešení digitalizace výroby pohání lídry trhu a dává jim náskok před zbytkem pelotonu.

Dalším tématem, které si v aktuálním vydání IT Systems určitě zaslouží zvláštní pozornost, je projektové řízení. Do určité velikosti týmu a rozsahu práce lze řídit projekty intuitivně a s pomocí základních nástrojů. Komunikujete e-mailem a vedete si poznámkový blok nebo excelovskou tabulku s úkoly. Jenže řídit tímto způsobem větší tým lidí je prakticky nemožné. V takovou chvíli je třeba se pohlédnout po vhodném nástroji projektového řízení, jako je například velmi populární Easy Project, který vyvinula pražská společnost Easy Software. Jejího obchodního ředitele Ondřeje Šustra jsme vyzpovídali, jak se jim daří konkurovat globálním projektům typu Jira, MS Project nebo Asana.

Vhodný nástroj ale sám o sobě nestačí, a proto nám Vojtěch Kijenský pomohl vysvětlit, co se skrývá za velmi populární, ale přesto málo srozumitelnou zkratkou projektového řízení DevOps. Jeho základní myšlenkou je, že DevOps mění celé paradigma vývoje. Aby fungovalo, je třeba změnit nejen používané aplikace, ale celý přístup k vývoji, testování i nasazování do produkce a vůbec celé uvažování nad tímto procesem.
Pestrou mozaiku článků z oblasti projektového řízení pak doplnil Tomáš Zenkl, který se zaměřil na agilní řízení projektu a jeden z nejpoužívanějších frameworků Scrum.

Na závěr bych chtěl ještě upozornit na článek advokáta Ondřeje Fialy, který upozorňuje, že GDPR přineslo mimo jiné změnu pravidel pro používání biometriky. Docházkové systémy využívající biometrické údaje proto nyní kolidují s nařízením na ochranu osobních dat. Více se dozvíte na straně 46.

Tak neváhejte a začtěte se do aktuálního vydání IT Systems.
Můžete si je objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:

nebo se stát předplatitelem časopisu IT Systems - roční předplatné IT Systems.