facebook LinkedIN LinkedIN - follow
20. 12. 2021

Agilita se stala klíčovou vlastností IT

IT Systems 12/2021Vydání IT Systems s číslem 12 je tradičně plné předpovědí, jak se bude vyvíjet využití IT v příštím roce a následujících letech. Současně je přelom roku obdobím bilancování, a tak se mnoho článků ohlíží za rokem, ve kterém opět hrála digitalizace až příliš velkou roli. Rozmach digitalizace, který zažíváme, je totiž z velké části vynucený a děje se na úkor mnoha omezení v našem osobním i profesním životě. I proto najdete v aktuálním vydání IT Systems velký blok článků věnovaný tzv. hybridnímu režimu práce.


Většina firem už zvládla potřebnou digitalizaci procesů, modernizaci technologické infrastruktury pro vzdálený přístup a zlepšení komunikace na dálku. Výhody, které kombinovaný model práce přináší, tak začaly převažovat. Miroslav Vaško z agentury Nymble dokonce říká, že hybridní forma práce kombinuje to nejlepší z kanceláří i domovů. Současně ale připomíná, že příliš mnoho času stráveného doma může vést k rozmazávání linie mezi pracovním a osobním časem. Důsledkem pak je pocit neustálé práce a zvýšený stres. Vyplývá to i z průzkumu NTT, který se věnuje budoucím způsobům uspořádání práce a který uvádí, že zaměstnavatelé jsou výrazně spokojenější než zaměstnanci.

Ralf Gegg ze společnosti VMware se v této souvislosti věnuje otázce, jak efektivně sledovat výkonnost pracovníků při smíšeném uspořádání práce, a upozorňuje, že není snadné najít hranici mezi dotěrným sledováním a smysluplným měřením pracovního výkonu. Lukáš Búri z Anasoftu radí, co je potřeba zvážit, než se pustíte do digitalizace dokumentů a automatizace procesů. Richard Brulík ze společnosti Safetica připomíná, že hybridní pracovní režim znamená více zařízení, více služeb a více příležitostí pro krádež firemních dat. Což ještě umocňuje zjištění, že třetině zaměstnanců při přechodu na vzdálenou práci chybí podpora a školení v oblasti kybernetické bezpečnosti, jak zjistila studie společnosti Sophos. S Patrickem Müllerem, manažerem Sophosu pro východní Evropu, jsme proto diskutovali o tom, jaká rizika firmám aktuálně nejvíce hrozí, jak velké škody mohou kyberútoky způsobit a jak se mohou efektivně bránit i menší firmy.

Hybridní režim práce ale není jediným tématem, kterému se věnujeme. Velký prostor jsme dali digitalizaci stavebnictví a retailu, kde hrají stále větší roli technologie umělé inteligence. V duchu bilancování a současně mapování aktuálních i budoucích trendů IT se nese i rozhovor s Romanem Cabálkem, generálním ředitelem české pobočky Dell Technologies, který říká, že klíčovou vlastností se v IT stala agilita. Velkou perspektivu proto předpovídá kombinaci veřejného a privátního cloudu.

Výše uvedené je pouze malým zlomkem obsahu nového vydání IT Systems, a proto věříme, že v něm opět najdete inspiraci a další odpovědi na otázku, jak využít informační technologie pro rozvoj vašeho podniku nebo organizace. Současně se musíme omluvit autorům všech ostatních článků, na které v tomto stručném přehledu nezbylo místo. Doufám, že je v aktuálním vydání nepřehlédnete a dostane se jim zasloužené pozornosti. Tak neváhejte a pusťte se do čtení!

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.