Aktuality -> Analýzy - 23. 11. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Dodavatelé IT přechází na poskytování MSP služeb

Společnost Acronis zveřejnila výsledky lokálního průzkumu provedeného v říjnu mezi českými dodavateli IT, ze kterého vyplývá, že již 46 % z nich poskytuje nějaké MSP služby a další přechod na MSP plánují. MSP byznys je totiž perspektivní oblastí, zatímco prodej hardwaru a softwaru se naopak propadá. K růstu MSP byznysu přispívá i stoupající poptávka zákazníků po službách IT bezpečnosti. Současně s tím ovšem čelí poskytovatelé MSP výzvě v podobě velkého množství provozovaných IT nástrojů. Proto snaha většiny MSP poskytovatelů vede ke zjednodušení a zefektivnění svého byznysu pomocí ucelených platforem.



Sami IT dodavatelé chápou, že model pořizování IT nástrojů se rychle mění od tradičního prodeje hardwaru a softwaru k poskytování cloudových a MSP služeb. Kromě vzdálené správy a monitoringu stoupá ze strany zákazníků zájem také o cloudové služby IT bezpečnosti a ochrany dat. Například v případě zálohování již 40 % IT poskytovatelů uvedlo, že primárně zálohují data svých zákazníků hybridně, tedy lokálně i do cloudu, což je významně více než v období před pandemií.

Nejzajímavější zjištění z průzkumu, který Acronis provedl, zahrnují:

  • 46 % IT poskytovatelů uvedlo, že poskytuje MSP služby a z toho 31 % je plánuje dále rozšířit. Dalších 54 % MSP neposkytuje, ale z toho 12 % plánuje s MSP službami začít.
  • Jako perspektivní model dodávky IT považují dodavatelé MSP služby (61 %), cloudové služby (60 %), prodej hardwaru (16 %) a prodej softwaru (15 %).
  • IT poskytovatelé zálohují data svých zákazníků lokálně (58 %), hybridně (40 %) a čistě do cloudu (15 %).
  • 72 % IT poskytovatelů využívá ke kybernetické ochraně 2 - 4 nástroje, 26 % více než 5 těchto nástrojů.

Přechod na model MSP služeb

„Hlavní výzvou dnešních poskytovatelů IT služeb je rostoucí množství provozovaných řešení, které potřebují k eliminaci stále vyššího počtu kybernetických hrozeb,“ řekl Štěpán Bínek, zodpovědný za prodej cloudových řešení Acronis ve společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Neustálé přepínání mezi těmito platformami vede k chybám a přílišnému pracovnímu nasazení IT administrátorů. Z tohoto důvodu se například platforma Acronis Cyber Protect Cloud snaží integrovat všechny potřebné nástroje na jednom místě, které lze snadno ovládat z jednoho centrálního panelu.“


 
  

- PR -

AI mění pravidla hry

Zatímco v minulém vydání IT Systems jsme se dívali na IT především z perspektivy průmyslu, obsah čísla 10 je mnohem pestřejší. Zaměřili jsme se například na vývoj v oblasti e-commerce, která patřila vždy mezi velmi progresivní z hlediska adopce nových technologií. Není divu v tak silně konkurenčním prostředí, kde je potřeba na každý podnět či změnu velmi rychle reagovat. A právě nyní se ve světě online nakupování rodí opravdu zásadní proměna. Přichází s nástupem umělé inteligence a má potenciál změnit samotnou podstatu, jak lidé nakupují, jak značky soutěží a jak budou fungovat e-shopy budoucnosti.