Aktuality -> IT Projekty - 4. 6. 2018

Unicorn vyvíjí systém, který umožní lépe regulovat výrobu elektřiny v Evropě

UnicornUnicorn se pochlubil, že zvítězil v evropském výběrovém řízení na vytvoření nového informačního systému LIBRA pro optimalizaci regulačních záloh v jednotlivých národních energetizačních soustavách. Nový systém pro mezinárodní burzu rezerv TERRE (Trans European Replacement Reserves Exchange) by měl přispět k tomu, že v zemích Evropské unie bude možné snížit výrobu elektrické energie řádově o stovky gigawatt hodin ročně při zachování plné obslužnosti všech odběratelů elektřiny. V první vlně se do projektu zapojí 6 provozovatelů energetických přenosových soustav.



„Elektrická energie je výjimečná tím, že v celé propojené síti je potřeba v každém okamžiku zajistit rovnováhu mezi její okamžitou výrobou a spotřebou,“ říká Jan Konrád, obchodní ředitel a specialista na energetiku společnosti Unicorn. „Každý národní provozovatel přenosové soustavy (v Česku je to společnost ČEPS) proto pracuje s regulačními zálohami, které nakupuje a dle potřeby uplatňuje na svém trhu. S těmito zálohami se běžně obchoduje, evropský energetický trh je silně liberalizovaný. Až doposud si ale tyto zálohy až na výjimky řešil každý stát samostatně, neexistoval systém, který by v reálném čase dokázal společně vyhodnotit a uspokojit potřeby jednotlivých provozovatelů energetických přenosových soustav v mezinárodním měřítku. A právě to je nyní naším úkolem.“

Nasazení systému do ostrého provozu proběhne na podzim roku 2019, do té doby musí Unicorn systém vyvinout a otestovat. Platforma LIBRA, kterou Unicorn pro potřeby projektu TERRE vytvoří, bude integrovat data národních provozovatelů přenosových soustav, optimalizační algoritmus pak zajistí efektivní využití regulačních záloh v celé propojené mezinárodní síti. Systém významně přispěje k zajištění rovnováhy evropských elektro-energetických sítí. Unicorn bude zodpovědný i za budoucí servis platformy LIBRA. Na ni bude v první fázi projektu připojeno 6 provozovatelů přenosových soustav ze šesti evropských států: Velké Británie, Francie, Španělska, Portugalska, Itálie a Švýcarska.

„Ekonomičtější využití regulačních záloh mj. umožní snížení nákladů na regulaci ve všech začleněných zemích, což by mohlo mít pozitivní dopad do cen elektřiny pro koncové zákazníky. Projekt je též důležitým milníkem v harmonizaci pravidel nasazování regulačních záloh v Evropě, což přispívá k vyšší bezpečnosti dodávek elektřiny koncovým zákazníkům. Je to dobrý příklad pozitivních ekonomických a sociálních dopadů evropské integrace,“ dodává Jan Konrád.


 
  

- PR -

Od nadšení „devadesátek“ k úspěšnému podnikání v EMS

torola_microchip_01.jpgHistorie společnosti TOROLA electronic, spol. s r.o., se datuje od roku 1991, kdy se tři vysokoškolští kamarádi, kteří do té doby pracovali ve společnostech TESLA Třinec a TESLA Rožnov pod Radhoštěm, rozhodli založit vlastní firmu. A protože měli zálibu v elektronice a pracovali v elektrotechnickém průmyslu, směřovala i jejich vlastní budoucnost právě tímto směrem.

  

- PR -

AI už není jen trend, ale potvrzuje svou reálnou sílu v byznysu

Generativní umělá inteligence už není jen experimentem technologických nadšenců, ale stává se významnou součástí fungování firem a organizací. Často se prezentuje marketingovým pozlátkem, ale pokud má fungovat ve složitém světě organizací, nestačí jen začít. Důležité je vybudovat celé zázemí, které jí dá reálnou hodnotu. To je hlavní poselství 22. ročníku technologické konference SOFTECON 2025, kterou pořádala společnost SOFTEC. Akce se zúčastnilo přes 300 odborníků z bank, pojišťoven, telekomunikací i veřejného sektoru.